Salı, Haziran 25, 2024
More

  Karşınızda yeni Google Hangouts ve Google+

  Yeni tasarıma sahip bütünüyle değişim geçiren Google+ :

  Google, arama motoru olmasının yanı sıra Gmail ve Hangouts gibi önemli ve oldukça yetenekli ürünlere sahip olduğunu gösterse bile, Google+ son dört yıl içerisinde ne yazık ki bunlardan biri olmayı başaramamıştı. Google’ın resmi blog sayfasında ” G+ tüm platformlarda yeni bir kullanıcı arayüze sahip oldu ” duyurusu ile karşılaştığımızda yakın zamanda kapatılacağını düşündüğümüz bir servisi için köklü bir tasarım değişikliğine giderek halen piyasada olduğunu fark ettirdi ve varlığını sürdürme kararı almış oldu.

  Google, bu servis için Web, Android ve iOS platformlarında tüm kullanıcıların uygulamayı tam olarak aynı düzeyde kullanım kolaylığı yakalaması için çalışıyordu. Hangouts ve Fotoğraflar gibi özelliklerini kullanıcı kitlesini genel alana yaymak için platformdan çıkarttıklarını tahmin ediyoruz. Yeni tasarım aslında tam hazır diyemeyiz. Google kullanıcılardan gelen geri bildirimler doğrultusunda farklı şekillendirmeler üzerinde duracak ve ürününü geliştirmeye devam edecektir.

  5674567476986890
  Yeni tasarımda, “Topluluklar ve Koleksiyonlar” servisin merkezine konumlandırılmış.

  Google+’ın geleceği ne olacak?

  Google’da Ürün Direktörü olan Luke Wroblewski ayrı olarak bir Google+ yayınında, yeni özellikleri ve nasıl kullanıldığını açıklıyor:

  ″ Sörf gibi konular (goo.gl/vvv5QD) veya küçük tilt-shift efektli -kısmen flu kısmen net- fotoğraf sahneleri (goo.gl/nWyicL) içeren içerikleri Koleksiyonlar adı altında görebileceksiniz. Topluluklar içerisinde ise, örneğin Game of Thrones’daki oyuncuların bir araya gelmesinden (goo.gl/aaqtgq), Resim çalışmalarını sergileyen insanlara kadar (goo.gl/kmlM7m) aynı ilgi alanına sahip kişilerin gruplaşması denilebilir. Koleksiyonlar ve Topluluklar ile ilginç, şaşırtıcı ve inanılmaz şeyleri keşfetmek çok basit: sadece takip edebilir veya ilgileniyorsanız sizde katılabilirsiniz. 

  Google’ın 2011 yılında hizmete açtığı Google+ bu defa yeni özellikleri ile hayata tutunmaya devam edecek mi, tamamen silinecek mi, bunu yakında göreceğiz.

   


   

  Google Hangouts herkesi davet ediyor

  Google’ın video konferans özelliği sunabilen uygulamasında Google Hangouts kullanıcıları, bu servisi kullanmak için sadece Gmail veya Google+ hesapları ile kullanılabildiği üzerine çok şikayet gönderiyorlardı. Bugün Google, bir “misafir” modu tanıtarak tüm bu şikayetlere cevap verdi ve artık herhangi bir Hangouts oturumundan davet alabilecek ve buna bir Google hesabı olmadan katılabileceksiniz.

  display264636345

  Önemli bir nokta ise Hangouts organizatörlerinin bir Google hesabı olması şartı var. Ama onlar da Hangout başlattıklarında, Google Takvim aracılığıyla konferansa katılmak için “dışarıdan gelen misafirleri” (Bu Google terimi, Google hesabı olmayan herkes için kullanılıyor) davet edebilirler.

  Konuk(lar) davetiye içerisindeki linke tıklayacak, istenildiği takdirde isim girecekler ve yenilenmiş Google+ veya Gmail üzerinde hesap oluşturmadan sohbete başlayabilecekler.

  Ayrıca, bu işlevselliğin Google Takvim ile çalıştığınıda belirtelim. Google Hangout ile bağlantı kurmak isterseniz bu otomatik olarak eklenecektir, yapmanız gereken tek şey kiminle görülme yapmak isterseniz yanlızca bir takvim daveti göndermek olacaktır.

  35673567

  Google’dan bir örnek

   Tedarikçiniz ile yeni ürün planları hakkında konuşmak üzere bir iş yapmak istediğinizi söyleyin ve böylece önemli bir müşterinin düşüncelerini almanın harika bir karar olduğuna karar vermiş olacaksınız. Sorun değil.
  1. Google Takvim uygulamasıyla dışarıdan misafirlerinizi davet edin
  2. Onlar etkinlik açıklamasında bir bağlantıya tıklar ve ad kısmını doldururlar
  3. Görüşmeleriniz üzerinde kontrolü size vermek ve güvence sağlamak amacıyla, isterseniz web, mobil ya da Chromebox görüşmeleri için kullanarak onların katılmasına izin verebilir / reddedebilirsiniz.


  hangoutsguestaccept

  Dışarıdan katılacak misafirler web veya mobil platformlar üzerinden katılabilecekler ve organizatör tarafından (sohbet esnasında organizatör her zaman sohbetten çıkartma yetkisine sahip) kabul edilmeleri gerekecek. Eğer yeni gelen bu özelliğe henüz erişemiyorsanız endişelenmeyin, bu özelliğin getirdiği yeniliklere erişebilmek için haftasonunu beklemenizi öneriyoruz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler