Kaybettiği iPhone’u geri almak isterken öldürüldü

0
3394
j cook
j cook

Kanadalı bir genç, takside unuttuğu telefonunu Find My iPhone uygulamasıyla bulduktan sonra hırsızların kurbanı oldu.

Android Device Manager ve iOS Find My iPhone uygulamaları her ne kadar faydalı olsa da, son yıllarda insanları doğrudan hırsızlarla karşı karşıya getirdikleri hadiseler de hızla artıyor. En son olayda, London, Ontorio’da yaşayan 18 yaşındaki Jeremy Cook, iPhone’unu almak isterken vurularak öldürüldü.

NBC News’ta yer alan bilgiye göre, polis Cook’un telefonunu geçtiğimiz hafta sonunda bindiği takside unuttuğunu tahmin ediyor. Cook telefonunu kaybetmesinin ardından birçoklarının yaptığı gibi Find My iPhone uygulamasını kullanarak iPhone’un yerini tespit etti.

Kız kardeşini yayına alarak geçtiğimiz Pazar günü sabahın beşinde telefonun bulunduğu otoparka giden Cook, içinde üç kişinin oturduğu arabaya yöneldi. Cook arabanın kapısını açmak istediği anda araç hareket etti ve içerdekilerden biri gence ateş etmeye başladı. Polis olay yerine geldiğinde Cook ölmüştü.

Polis, iPhone’un yer aldığı arabayı bir çite çarpmış halde buldu; telefon da aracın içindeydi. Cook’un ölümünün ardından polis benzer durumların yaşanmaması için kullanıcıların ilk önce kendilerine başvurması gerektiğini belirtti.

Birçok insan hırsızıyla yüz yüze geldi

Cook’un genç yaşta hayatına mal olan olay, geçmişte telefon bulma uygulamaları yüzünden başı belaya giren insanların karşılaşabileceği en kötü senaryo.

New York Times’ın geçtiğimiz yıl mercek altına yatırdığı ‘Find My iPhone’un hırsızların ayağına götürdüğü bir diğer isim Sarah Maguire. Cook’a kıyasla oldukça şanslı olan Maguire, sabah uyandığında bir önceki gece verilen partide telefonunu kaybettiğini fark etmiş.

Los Angeles polisi, ’50 kilometre ötedeki West Covina’ya ekip gönderemeyeceklerini, kendilerinin gidip gerekirse 911’den yardım isteyebileceklerini’ söylemiş. Google Maps yardımıyla telefonun bulunduğu adrese giden Maguire, bahçesinde palmiye ağaçları bulunan lüks bir eve gidip kapıyı çalmış. Karşısına çıkan adam iPhone’un kendisinde olduğunu reddederek içeri kaçmış ve salonun perdelerini indirmiş. Maguire, nihayetinde telefonunu alarak eve dönmüş.

Hırsızı yola getiren de var

Nadav Nirenberg, 2012’nin yılbaşı gecesi kaybettiği iPhone’unu çalan kişinin, OKCupid (Tinder’ın alternatifi bir uygulama) üzerinden mesaj gönderdiğini fark etmiş.

Kadın numarası yaparak hırsızı evine davet eden Nirenberg, elinde bir şişe şarapla kapısında beliren hırsızı çekiçle karşılamış. Neye uğradığını şaşıran hırsıza şarap için 20 dolar veren Nirenberg, ardından toz olmasını izlemiş.

Maguire, bir daha telefonunu kaybederse kendisinin peşinden gideceğini söylerken, Nirenberg ise ilk başarısına rağmen polisi tercih edeceğini belirtmiş. “Amacım kavga çıkmasını önlemekti” diyerek olaya gözü kapalı girmemenin iyi sonuç verdiğini ortaya koyuyor.

Kavga çıkan durumlar da yok değil. San Diego’da bir kişi konserde çalınan telefonunu bir kumsalda bulmuş ve hırsızla tekme tokat kavgaya tutuşmuş. New Jersey’de ise bir adam yanlış kadını hırsız zannederek dövünce gözaltına alınmış.

Los Angeles Polis Departmanı’ndan Amir Andrew Smith’e göre telefon bulma uygulamaları büyük bir sıkıntı kaynağı. Smith’in yorumu: “Bir telefon için hayatını kaybetmenize değmez. Bu durumlarda polisi arayın. Bizde sivillerde olmayan destek gücü, silah, telsiz ve çelik yelek gibi her şey var.”