Kolombiya’da bir bebek ikizi karnında dünyaya geldi

0
4060
Itzamara Kolombiya dijitalX 001
Itzamara Kolombiya dijitalX 001

Tıp tarihinin tanık olduğu en ilginç olaylardan birinde, Kolombiya’da dünyaya gelen kız çocuğunun ikizini karnında taşıdığı anlaşıldı.

Liman kenti Barranquilla’da dünyaya gelen Itzamara adlı kız çocuğunun ikizi, karnında ortaya çıktı. “Fetus-in-fetu” olarak bilinen olayın bugüne dek 100’den az yaşandığı belirtildi. El Heraldo gazetesinde yer alan habere göre doktorlar Monica Vega adlı kadının bebeğindeki durumu doğumdan önce fark etti. Normalde bebekler dünyaya geldikten sonra fark edilen durumun bugüne dek en istisnai vakası ise 47 yaşındaki bir adam olmuştu.

Vega’nın hamileliğinin 35’inci haftasında yapılan ultrason taramasında ilk önce bebeğin kist taşıdığı sanıldı ancak sonradan karnında ikizini taşıdığı anlaşıldı. Vaga ile ilgilenen Dr. Miguel Antonio Parra Saavedra, yaşanan durumun annelik-cenin tıbbındaki en ilginç ve inanılmaz durumlardan biri olduğunu söyledi.

Itzamara, 37 haftalık iken sezaryan yöntemi ile 3.2 kiloluk sağlıklı bir bebek olarak dünyaya geldi. Sadece bir gün sonra, doktorlar bebeği ameliyat ederek çok az gelişmiş olan ikizini karnından çıkardı. Dr. Saavedra, ameliyat öncesinde annesini bilgilendirdiklerini ve Vega’nın böyle bir şeyi önceden duymadığını belirtti.

Sadece 14 milimetre büyüklüğünde olan ikizin kalbi ve beyni hiç gelişim göstermemişti. Sadece kısmen gelişen kaslardan ibaret olan ikiz bebek, kardeşine bağlı olduğu göbek bağı kesildikten sonra öldü.

Fetus-in-fetu durumunun nasıl ortaya çıktığı halen kesin olarak bilinmiyor. Doktorlar çok nadir durumun hamileliğin ilk haftalarında bir fetusun diğerine sarılması ile oluştuğunu düşünüyor. İkizine katlanan fetus sonradan “parazit” haline geliyor ve kan ihtiyacını kardeşinden sağlıyor. Fetus-in-fetu, teratoma adı verilen durum ile karıştırılabiliyor. Teratoma tırnak, saç ve kas gibi çeşitli dokuların birleşmesiyle oluşan tümörü temsil ediyor.

Dr. Saveedra, The New York Times’a yaptığı açıklamada “Itzanara’nın karnındanki ameliyat izinin dışında tamamen sağlığına kavuştuğunu ve tüm dünyanın hakkında konuşması dışında normal bir bebek olduğunu” söyledi.