Selfie çekmek için köpekbalığını sudan çıkardı

0
3048
florida beach shark
florida beach shark

Arjantin’de bir yavru yunusun selfie çekmek isteyen turistler tarafından öldürülmesinin ardından, benzer bir olay Florida’da yaşandı. Bir yüzücü onlarca kişinin gözleri önünde kıyıya vuran yavru köpekbalığını kuyruğundan sürükledi ve kumsala çıkardı. Yüzücü, dakikalarca susuz kalan köpekbalığı ile fotoğraf çektirdi. Kumsaldakiler de görüntü almak için can çekişen balığın etrafına toplandı.

Akıllara durgunluk veren görüntüleri çeken kişi, WPTV kanalı muhabiri Asleigh Walters. Palm Beach’te çekilen görüntüleri Facebook sayfasında paylaşan Walters, köpekbalığının hayatta kalıp kalmadığı konusunda emin olmadığını belirtti. Videonun sonunda, koca kumsalda bir insan beliriyor ve balığı kuyruğundan suya sürüklüyor. Ancak köpekbalığının tekrar yüzmeye başlayıp başlamadığı belli olmuyor.

https://youtu.be/UYxX-gHbpw8

Köpekbalıkları da anı olacak

Arjantin veya ABD’de yaşanan olayların, kameralara yansımayan versiyonu dünyanın dört bir yanında her gün kaç defa yaşanıyor bilinmez. Ancak Antarktika’daki fok katliamından tutun, tüm okyanuslardaki balina ve köpekbalığı avına kadar denizlerdeki canlıları en az karadakiler kadar katletmek konusunda son derece başarılıyız. Ve bu barbarlık, ölen canlılarla hiç utanmadan ve topluca fotoğraf çektirme boyutuna varmış durumda.

İnsanlığın ellerinde altıncı ktlesel yok oluş sürecine giren Dünya, sahip olduğu hayvan türlerini büyük bir hızla kaybediyor. 2050 yılına geldiğinde sadece hayvanat bahçelerinde ve akvaryumlarda görebileceğimiz büyük memeliler, çocuklarımızın gözünde muhtemelen bir hologramdan öteye geçemeyecek.

Her yıl 100 milyon tanesi aşırı avlanma sonucu öldürülen köpekbalıklarını da büyük olasılıkla sadece filmlerde ve belgesellerde göreceğiz. Barbarlık yeteneğine selfie çekmeyi bile ekleyen bir insanlık gelecekten ne ummayı hak ediyor, gerçekten sormak bile anlamsız.