Kozmopolit yaşamın beşiği: Singapur

0
3513
s24
s24

ASLANŞEHİR’E HOŞGELDİNİZ

Nasıldı o başlangıçlar… Hatırladım: 13. yy’da Malay Prensi Sang Nila Utama; adaya bastıktan sonra çıkmış olduğu bir avda karşılaştığı aslanı işaret olarak alır ve şehrin ismini Singa(Aslan)Pura(Şehir) olarak koyar… Sanırım böyleydi evet…Gezi yazılarının değişmez girizgahını da yaptığımıza göre artık klişelerden uzaklaşarak kişisel deneyimlerinden hızlıca bahsetmeye başlayabilirim.

O halde yeniden başlayalım: Merhaba, yeni döndüm; gerçekten inanılmaz bir deneyimdi. Singapur gezinizde yararlanabileceğinizi düşündüğüm pratik bilgileri vermeden önce bahsetmek istediğim bir iki detay var: Farklı kültürler, diller, dinler ve alışkanlıklar beraber ve özgürce varlığını sürdürebilir mi? Evet, koca bir evet çünkü Singapur bu konuda dünyaya örnek olacak seviyeye çoktan gelmiş haliyle karşımızda canlı kanlı bir ülke olarak duruyor.

Bu koca adaya ilk ayak bastığınızda işte bu armoni ve ahenk sayesinde kendinizi dönene kadar bir an bile turist gibi hissetmiyorsunuz. Malay, Çinli, Hintli ve Avrasyalı insanların gülümsemeleri arasında turist olarak hiç sıkıntı yaşamadan keyifli günler geçireceğinize emin olabilirsiniz.

ALIŞKANLIKLARINIZ YANINIZDA

Türkiye’den giden turist gibi düşünürsek; otel ve yemek seçeneklerinin bizim için oldukça önemli olduğunu da söyleyebiliriz sanırım. Konaklama olarak birbirinden farklı konsepte sahip otellerden birini seçebilir(Bu kategoride ilk iki gün kaldığım, her metrekaresinde modern sanata dair eserler bulunan Hotel Vagabond iyi bir örnek olabilir) veya dünya standartlarında klasik bir tercih yapabilir; tatiliniz boyunca Hint mutfağından Çin mutfağına kadar farklı lezzetleri barındıran mutfakları deneyimleyebilirsiniz.

Şöyle devam edebilirim, bu konuda o kadar iddialıyım ki; Çin, Hint ve Arap mahalleleri farklı ve özgür kültürel yaşantıları sayesinde üç ayrı ülke gezmiş gibi hissedeceksiniz emin olun. Ülkemizin gezginlerinin ilk baktıkları detaylar olan otel ve yiyecek seçeneklerinin bolluğundan bahsettikten sonra sıra geldi üçüncü önceliğe; alışveriş… Singapur bulunduğu coğrafyada ciddi anlamda hesaplı ve bol seçenek arasından alışveriş yapabileceğiniz en önemli lokasyonlardan biri; Orchard Road’u bünyesinde bulunduruyor. Bu caddeyi boydan boya her türlü ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz gece gündüz canlı bir alışveriş alanı olarak hayal edebilirsiniz. Bu arada Orchard Yolu’nun dünyaca ünlü çoğu markaya ev sahipliği yaptığını hatırlatmayı da unutmayalım.

Gezim sırasında kaldığım ikinci otel olan; Hotel Jen de tam olarak bu bölgede bulunuyor. Kahvaltı ve oda düzeni dünya mutfağı ve standartında olsun istiyorsanız rahatlıkla tercih edebileceğinizi söyleyebilirim. Odaları gayet geniş ve ferahtı. Yazdıklarımı anlamayacaklarını bilsem de doğum günümü unutmayıp odaya yolladıkları minik hediye için de ayrıca teşekkür ediyorum, zarif bir detaydı.

Singapur gidilip görülesi, birbirinden farklı kültürler nasıl birlikte hayata tutunabilir örnek alınası bir ülke. Bakmayın müzelerinden ve birbirinden farklı festivallerinden bahsetmediğime, 4 gün gerçekten yetmedi. Yaklaşık bir hafta boyunca yapacak bir şeyler bulabileceğiniz ve her yıl turistler için yeni deneyimleri bünyesine katıp devamlı büyüyen bir ülkeden bahsediyoruz sonuçta. Belli mi olur, eksik kalan kısımlar belki de gelecek ziyaretimde tamamlanır…

BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN:

• MARINA BAY’DA GÜNBATIMI’NI İZLEYİN.

• ORCHARD YOLU’NDA ALIŞVERİŞ YAPIN.

• GARDENS BY THE BAY’DE BİR GECE AĞAÇLARIN MÜZİKLE DANSINI SEYREDİN.

• SINGAPUR FLYER’A MUTLAKA BİNİN; HATTA HEM GECE HEM GÜNDÜZ… ŞEHRİ PANAROMİK OLARAK GÖREBİLECEĞİNİZ İNANILMAZ BİR DENEYİM YAŞATIYOR.

• ÇİN MAHALLESİ’Nİ MUTLAKA ZİYARET EDİN.

• DENİZ MAHSÜLLERİNİ MUTLAKA TADIN. ARAM YOK DİYORSANIZ BİRAZ ARAŞTIRMAYLA HİNT MUTFAĞI O DA OLMAZ DİYORSANIZ BİLDİĞİNİZ TÜRK YEMEKLERİNİ RAHATLIKLA BULABİLİRSİNİZ. MACERA ARIYORUM AMA BİR YANDAN DA KORKUYORUM DİYORSANIZ SATAY(BİZİM ADANA KEBABIN BİRAZ DAHA TATLI VERSİYONU) VE ROTİ PRADA(GÖZLEME) BİLDİĞİNİZ LEZZETLERİN FARKLI YORUMLARI OLARAK TAVSİYE EDEBİLECEĞİM SEÇENEKLER.

• ARAP MAHALLESİ’NDE YER ALAN KAFELER MOLA VERMEK İÇİN OLDUKÇA KEYİFLİ BİR DURAK. REHBERLERDE ÜST SIRALARDA YER ALMAMASI SİZİ YANILTMASIN.

• BOTANİĞE MERAKLIYSANIZ SINGAPURE BOTANIC GARDEN’A UĞRAYABİLİRSİNİZ(BENİM FAVORİM ÖZELLİKLE GECE ŞOVU NEDENİYLE HALA GARDENS BY THE BAY).

• SENTOSA ADASI’NA BEN VAKİTSİZLİKTEN GİDEMEDİM AMA SİZ MUTLAKA GİDİN, GÖREMEDİĞİM İÇİN ÜZÜLDÜĞÜM ALANLARDAN BİRİYDİ.

• CHINATOWN HERITAGE CENTRE 1950 YILLARINDA BÖLGEDE ÇİNLİ HALKIN NASIL YAŞADIĞINI ADETA SİZE ZAMAN YOLCULUĞU YAPTIRARAK ANLATIYOR, ETKİLENMEMEK ELDE DEĞİL; MUTLAKA DENEYİMLEYİN.

• DAHA FAZLASINI ARAŞTIRIP KENDİ DURAKLARINIZI BELİRLEMEK İSTİYORSANIZ WWW.YOURSINGAPORE.COM VEYA WWW.VISITSINGAPORE.COM ADRESLERİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

• SON OLARAK SİNGAPUR HAVAYOLLARI VE EKİBİNE AYRI BİR PARANTEZ AÇMAM GEREKİYOR. HEM EKONOMİ HEM BUSINESS CLASS’I DENEYİMLEME FIRSATI BULAN BİR GEZGİN OLARAK; 11 SAAT YOLCULUK GÖZÜNÜZDE BÜYÜMESİN ZİRA GÜLERYÜZLÜ PERSONELİ İLE BİTMEK BİLMEYEN İKRAM VE İLGİLERİ YOLCULUĞUNUZA EPEY KONFOR KATIYOR.