Panama Cumhurbaşkanı kripto para yasasına onay vermedi

0
3379
image 3
image 3

Meclisin bir süredir üzerinde çalıştığı kripto para yasası Cumhurbaşkanı’nın onayından geçemedi!

Nisan ayında meclisin onayladığı kripto para yasası, bazı maddelerinin yeniden hazırlanması ve tekrardan meclise sunulması için Panama’nın Cumhurbaşkanı Laurentino Cortizo tarafından veto edildi ve meclise geri gönderildi.

Geçen sene El Salvador, bu sene de Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin’i resmi para birimi kabul etti. Buna benzer bir adım atmak isteyen Panama’da, meclisten gelen kripto para yasası Cumhurbaşkanı Cortizo tarafından kabul edilmedi ve AML(Anti-para aklama) konusunda geliştirilmesini gerektiğini iletilerek geri gönderildi.

Panama, dünyanın vergi cenneti olmasının yanısıra Latin Amerika’daki ülkeler arasında en başarılı ekonomiler arasında kabul ediliyor.

Kripto para

Yeni yasanın Mali Eylem Görev Gücü kurallarına uyması gerekiyor

Cumhurbaşkanı Cortizo’nun gönderdiği ve tasarıyı “kısmen” veto ettiği belgeye göre, Bazı yasaların ülkenin finansal sistemini belirleyen çerçeveye uyarlanması ve aynı zamanda Mali Eylem Görev Gücü (FATF) kurallarına uymasını gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Cortizo bu sebepten dolayı tasarıyı kısmen veto ettiği açıkladı.

Kongre üyesi Gabriel Silva, Twitter üzerinden açıklamada bulundu.

Kanun tasarısında payı olan ve aynı zamanda Panama Kongre üyelerinden birisi olan Gabriel Silva, Cumhurbaşkanının kararını Twitter adresinden duyurdu. “Yeni iş yaratma ve teknoloji inovasyonu birleştirme fırsatları kaçtı. Bu ülkenin daha fazlasına ihtiyacı var” dedi. Bir sonraki tweetindeyse Cumhurbaşkanı Cortizo’nun veto ettiği maddelerin düzenlenmesi gerektiğini paylaşan Silva, maddelerin uygun hale getirilmesi için çalışmaya hemen başlayacaklarını ekledi. “Tasarıyı en başından oluşturmayacağız. Sadece veto edilen maddeler mecliste yeniden değerlendirilecek” dedi.