Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Levl’e üfleyin, size ne kadar yağ yaktığınızı söylesin!

  Levl adında bir şirket sadece nefesinizi analiz ederek vücudunuzun ne kadar yağ yaktığını size söyleyebildiğini iddia ediyor. Cihaz iki parçadan oluşuyor. Kullanıcı ilk olarak gri kapsüle nefesini üflüyor ve bu kapsülü beyaz ana cihazın gövdesine yerleştiriyor.

  Birkaç saniye sonra, yağ yakma seviyeniz ile ilgili detaylar ana gövdenin ön kısımındaki ekranda beliriyor. Ayrıca telefonunuza yükleyeceğiniz bir uygulama ile de eş zamanlı olarak ne kadar kalori yaktığınızı ve kaç kilo verdiğinizi bildirerek sonuçlarınız hakkında sizi derinlemesine bilgilendiriyor.

  Aletin kullandığı teknoloji aslında uzun zamandır kanıtlanmış olan tıbbi bir tekniğe dayanıyor. Levl’in yaptığı şey vücudumuzda yakılan yağ miktarının bir göstergesi olan aseton’un nefesimizdeki miktarını ölçmek. Normalden fazla karbonhidrat tükettiğimizde bunlar glikoza dönüştürülerek enerji üretimi için kullanılır.

  Ancak az karbonhidrat tükettiğimizde ve vücut bir numaralı besin kaynağından yoksun kaldığında ketozis dediğimiz kimyasal yollarla yağ yakma sürecini başlatır ki bu süreç sonucunda ortaya epey bir aseton çıktığı bu asetonun da nefes yoluyla vücuttan atıldığı bilinmektedir. Bu nedenle nefesteki fazla aseton miktarı daha fazla yağ yakıldığına bir işaret olarak kabul edilir.

  Ar-Ge için daha fazla destek lazım

  Yapılan birçok araştırmaya göre nefesteki aseton miktarını yakılan yağ miktarını belirlemek için bir ölçüt olarak kullanmak kanıtlanmış bir metod. Ancak Levl’in iddialarını kanıtlar nitelikte bir destekleyici çalışma henüz yapılmadı.

  Sitelerinde Obesity adında bir dergide yayımlanmış bir yazıyı kendi çalışmalarını destekler nitelikte olduğunu söyleyerek paylaşmışlar fakat anlaşılan ürünün yaygınlaşması için hem maddi hem de manevi daha büyük desteklere ihtiyaç duyacakları kesin.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler