LinkedIn’i hackleyen siber korsan tutuklandıktan sonra bayıldı

0
3265
yevgenin
yevgenin

Düzenlediği siber saldırılar ile elde ettiği bilgileri satarak servet kazanan 29 yaşındaki Yevgeniy Aleksandrovich Nikulin, çok kötü bir sonla kariyerine son vermiş görünüyor.

Nikulin, FBI ve Çek Cumhuriyeti polisi tarafından düzenlenen operasyonda, kız arkadaşıyla yemek yediği restoranda tutuklandı. Nikulin, LinkedIn ve Dropbox’ın 2012’de maruz kaldığı dev saldırının sorumlusu olarak ilan edildi.

Interpol tarafından hakkında tutuklama kararı çıktıktan sonra aranan Nikulin, LinkedIn ve Dropbox’ın yanı sıra artık faaliyet göstermeyen Formspring’i de hackleyen isim.

Nikulin’in 5 Ekim’de düzenlenen operasyonda tutuklandığı anı YouTube’dan izleyebilirsiniz. Polisin verdiği bilgiye göre, Nikulin tutuklandıktan kısa süre sonra bayıldı ve psikiyatri hastanesine kaldırıldı.

Dark Web’de satışa sunuldu

ABD Adalet Bakanlığı tarafından verilen bilgilere göre, Nikulin LinkedIn sunucularına 3-4 Mart 2012’de; Dropbox’ı 14 Mayıs-25 Temmuz 2012’de; Formspring’i ise 13-29 Haziran 2012’de saldırı düzenledi.

Nikulin’in, saldırıları düzenlemek için LinkedIn ve Formspring çalışanlarına ait bilgileri kullandığı belirtildi. Nikulin, birkaç ay içinde düzenlediği saldırılarda 117 milyon LinkedIn ve 68 milyon Dropbox kullanıcısının bilgilerini ele geçirdi. Yetkililer, Nikulin’in ele geçirdiği bilgileri satmak için adı verilmeyen suç ortaklarıyla çalıştığını belirtti.

Bir hacker’ın, Eylül ayında Dark Web karaborsalarından biri olan TheRealDeal’da Dropbox verilerini 1200 dolara sattığı biliniyor.

32 yıla kadar hapis cezası alabilir

Cthulhu adıyla da bilinen Thomas White (bir Tor hizmet geliştiricisi), Ekim başında (Nikulin tutuklanmadan önce) 68,680,741 hesabına ait verileri Dropbox’ta bedava olarak sunmuştu. Şu an erişilemeyen bağlantı, güvenlik araştırmacılarına yardım etmek amacıyla oluşturuldu.

Gelinen noktada yakayı ele veren Nikulin, bilgisayar ağlarına zarar vermek adına uluslararası veri transferi yapmak dahil toplam 9 suçlama ile karşı karşıya. Eğer hepsinden suçlu bulunursa, 32 yıla kadar hapis ve 1 milyon doların üzerinde para cezası alabilir.

Nikulin, ABD’ye teslim edilip edilmemesine karar verilmesi için mahkemeye çıkarılacak. Çok genç olmamasına rağmen dikkatsizliğinin kurbanı olan Nikulin, alınacak karar sonrasında bir kez daha bayılabilir.