Liseden terk genç 18 yaşında Bitcoin milyoneri oldu

0
3381
mark finman
mark finman

Yeni neslin dahileri kendilerini sanal para sektöründe göstermeyi tercih ediyor. Ethereum’un kurucusu 23 yaşındaki Vitalik Buterin’in ardından, bir diğer dikkat çeken isim henüz 18 yaşında milyon dolar servete konan Erik Finman.

Finman, 12 yaşındayken abisinden aldığı tavsiyeyle büyükannesinin 1,000 dolarlık hediyesini yatırıma dönüştürmeye karar vermiş. Tanesi 12 dolara BTC biriktirmeye başlayan Finman, bugün 400’den fazla Bitcoin’e sahip. Borsa değeri 2,400 doların üzerine çıkan sanal para, Finman’ı bilinen en genç BTC milyoneri yapmış durumda.

Finman, henüz 2013 yılında elindeki Bitcoin’lerin bir kısmını yatırıma çevirerek Botangle adlı firmasını kurmuş. Çevrimiçi eğitim firması olan Botangle, istediğiniz alanda uzmanı bulmanızı sağlıyor.

“BTC’nin değeri milyon doları bulabilir”

15 yaşındayken her ikisi de doktor unvanına sahip ebeveynlerini liseyi bırakmak konusunda ikna eden Finman, “Bir öğretmenim bana okuldan ayrılırsam hayatımın sonuna kadar McDonalds’ta çalışacağımı söyledi. Sanırım sadece okulu bırakmam yeterli oldu” diyor.

18 yaşında bir Uber yöneticisinin ‘üniversiteye gitmelisin’ önerisini de reddeden Finman, Botangle’ı 300 BTC karşılığında sattı.

Finman, geride kalan yılda değeri yüzde 300’den fazla artış gösteren Bitcoin’in duracağını düşünmüyor. Finman’a göre sanal paranın değeri bir gün yüz binlerce dolar, hatta bir milyon dolara çıkabilir.

Yeni nesil girişimciler için ideal yatırım

ABD’nin Idaho kentinden çıkan bir girişimci olan Finman, geleceğin birçok akıllı işleminde kullanılacak sanal para teknolojisini genç yaşta yatırıma dönüştüren isimlerden biri. Başarısı, tıpkı Ethereum’un kaşifi Vitalik Buterin gibi sanal para dünyasına erken adım atmanın ne kadar iyi sonuçlar verdiğine bir örnek.

Üniversiteyi terk ettikten sonra tüm vaktini yeni bir ödeme protokolü geliştirmeye odaklayan matematik dehası Buterin, Temmuz 2014’te gerçekleştirdiği halka arz ile tam 60 milyon sanal para satıp 18,4 milyon dolar sermaye elde etmişti.

Ethereum, bugün piyasa değeri düşük olsa da geleceğin birçok blok zinciri işleminde tercih edilecek sanal para olacak. Girişimcilerin, eğer güçlü bir donanım kuracak yeterli sermayeleri varsa iyi bir piyasa analizi yapmaları çok önemli. Gerisi, ekran kartlarınızı ne kadar iyi soğuttuğunuza kalmış.