Mars InSight’ın inişi Umut Yıldız ile canlı yayında izlendi

Mars InSight'ın 26 Kasım'da yaptığı tarihi iniş, İstanbul Aydın Üniversitesi Kuluçka Merkezi'nde Umut Yıldız, Barış Özcan ve Tevfik Uyar'ın katılımıyla izlendi.

0
4459
yildiz umut nasa insight dijitalX
yildiz umut nasa insight dijitalX

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın 5 Mayıs 2018’de Mars’a gönderdiği uzay aracı ‘InSight‘, 26 Kasım günü Kızıl Gezegen’in Elysium Planitia bölgesine tarihi inişini gerçekleştirdi.

Uzay keşfinde ve Mars’ın kolonileşme sürecinde yeni bir sayfa açıldığını söylesek pek de yanlış olmaz. Insight aracı Kızıl Gezegen’in derinliklerine inerek bugüne kadar hiçbir keşif aracı ve uydunun elde edemediği bilgilere ulaşacak; Mars’ın iç yapısını ve depremlerini araştıracak.

Gönlünü Mars’a kaptıran, tutkusunu ve merakını bilim ve teknoloji ile bağdaştıran arkadaşlar ile Insight’ın tarihi inişini İstanbul Aydın Üniversitesi Kuluçka Merkezi‘nde, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan bir etkinlik organizasyonu ile canlı yayında hep beraber izledik.

DijitalX’in de organizasyon ekibinde yer aldığı etkinlikten görseller eşliğinde önemli anlar:


• Canlı yayın öncesi katılımcılar girişimcilik merkezi salonunda sohbet etti.
• NASA TV ile bağlantı kurmak üzere etkinlik salonunda toplanıldı ve organizasyon moderatörlerimiz Seren Afşin ve Çağrı Temel ön konuşma yaptı.
• Uzay aracının inişine canlı tanıklık etmeden önce, İTÜ Uçak Müdenisliği mezunu ve bilim kurgu yazarı Tevfik Uyar görev hakkında bilgi veriyor ve gelecek keşifler için öneminden bahsetti. Ayrıca canlı yayın sırasında eş zamanlı bilgi aktarmaya devam etti.
• Bir eş zamanlı bağlantı da profesyonel keynote speaker ve hikaye anlatıcısı olan Barış Özcan ile yapıldı. Kendisinin YouTube canlı yayınına kısa bir süreliğine bağlanıldı.
Barış Özcan inişin kendi YouTube kanalında canlı yayında eş zamanlı olarak anlattı. [Fotoğraf: DijitalX-İAHUBK]
• Insight’ın başarılı inişinin hemen ardından, NASA Jet Propulsion Laboratuvarı Türk astrofizikçisi Dr. Umut Yıldız’ın misyon hakkındaki düşüncelerini Caltech’den yaptığı canlı yayına bağlanarak öğrendik.
• Etkinliği sonlandırmadan önce Tevfik Uyar meraklı katılımcıların sorularını yanıtladı.
• Kapanış konuşmasının ardından, gelen herkese teşekkür ederek Girişimcilik Merkezi’nin salonunda katılımcılar moderatörler ile sohbet etme fırsatı yakaladılar.

Amerikalı popüler bilim destekçisi astrofizikçi, astronom ve kozmolog Carl Sagan’ın geleceğin Mars kaşiflerine verdiği mesaj: