Mars’ın 8 dakikalık ses kaydı

0
5524

NASA, Kızıl Gezegen’de 10 yılı geride bırakan Opportunity’nin geride bıraktığı 42 kilometrelik mesafeyi video haline getirdi. Video, Mars’ın hiç duymadığımız sesini de içeriyor.

Sosyal medyada oldukça başarılı işler çıkaran NASA, kamuoyunun astronomiye olan ilgisini artırmak için her geçen gün yeni bir çalışma sunuyor. En önem verilen görevin Mars yolculuğu olduğunu ele aldığımızda, birçok interaktif içerik ve videonun Kızıl Gezegen’i konu alması da anlaşılır bir durum.

Mars Trek’in ardından karşıma çıkan yeni ve oldukça etkileyici çalışma, Ocak 2004’te Mars’ iniş yapan Opportunity’nin bugüne kadar geride bıraktığı 42 kilometrelik mesafeyi başından sonuna gösteren video.

Opportunity'nin Endeavour kraterinde Mayıs 2012'de çektiği bir panorama. [NASA]
Opportunity’nin Endeavour kraterinde Mayıs 2012’de çektiği bir panorama. [NASA]
Opportunity’nin kamerasından elde edilen fotoğrafların bir araya getirilmesinden oluşturulan ‘Mars maratonu’ videosu, aynı zamanda Kızıl Gezegen’in hiç alışık olmadığımız sesini içeriyor. Kızıl toprak ve kumlarla örtülü yüzeyinde esen rüzgârın Opportunity’nin üzerine çarptığı zaman çıkardığı sesler, milyonlarca yıldır hikayesini kendisine saklayan bir gezegenin konuşma çabasını andırıyor.

8 dakikalık video, kesinlikle izlenmesi gerekenler arasında yer alıyor. Dünyanın karmaşası, vahşeti ve can sıkıntısından bunalanlar en azından biraz hayal kurma şansı bulabilir.

Mars’ta en uzun süre görev yapan elçimiz

Opportunity hakkında kısaca bilgi verirsek; 25 Ocak 2004’te Mars’ın Meridiani Planum bölgesindeki Endeavour kraterine ayak basan uzay aracı, Kızıl Gezegen’de su ve organik bileşen izine rastlayan ilk keşif aracı oldu. Endeavour’u baştan sona kat eden Opportunity, Nidan 2015 itibariyle 42,195 kilometreyi geride bıraktı.

Halen görevine devam eden Opportunity, anlaşılacağı gibi güneş enerjisiyle çalışıyor ve Voyager uzay araçlarının ardından en uzun süre görev yapması beklenen keşif aracını temsil ediyor.

Opportunity'nin sırasıyla Ocak ve Mart 2014'te çektiği iki selfie. [NASA]
Opportunity’nin sırasıyla Ocak ve Mart 2014’te çektiği iki selfie. [NASA]