Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  Mars’ın hazırlanması üç ay süren en mükemmel videosu

  Finlandiyalı bir astronomi meraklısı, NASA grafik tasarımcılarının bile girişmediği bir zahmete kalkışarak Mars’ın yaklaşık 50,000 fotoğrafını elden geçirdi. Belirlediği 33,000 referans noktasıyla kategoriler halinde topladığı binlerce fotoğrafı bir araya getiren Jan Fröjdman, nihayetinde göz alıcı bir video hazırladı.

  İşin ironik tarafı, NASA’nın kategorize edilmiş fotoğrafları senkronize etmek için kullandığı özel yazılımlar bulunması. Fröjdman bu tür yazılımlar olduğunu bilmeden krater, kum tepeleri, antik lav akıntıları, nehir yatakları ve göller gibi yapılarını tek tek gruplandırdı. Bunun öncesinde, MRO’nun HiRISE kamerası ile son 12 yılda çektiği yaklaşık 50,000 fotoğrafı renklendirdi (karelerin her biri gri tonlamaya sahip).

  Ardından, videonun en can alıcı kısmı geldi. Fröjdman, yörüngeden çekilen sabit görüntülere kayma efekti kazandırmak için binlerce fotoğrafı belirlediği referans noktalarıyle birleştirdi. Ortaya, üç boyutlu, yüksek çözünürlüklü ve renkli Mars görüntüleri çıktı.

  Ortaya konulan emek ve kullanılan yöntem kapsamında en etkileyici Mars videosunu oluşturan Fröjdman, NASA mühendislerinden de tam not aldı. Videoyu yorumlayan NASA Yüksek Çözünürlüklü Görüntü Bilim Deneyi (HiRISE) ekibinden gezegen bilimcisi Alfred McEwen, “Bir gezegenin yüzeyini en iyi şekilde görmenin yolu, fotoğrafları alıp bilgisayarda büyütmek” ifadesini kullandı. McEwen, sabit görüntülerin 3D renkli hale bürünerek MRO ile yapılan gözlemleri çok daha başarılı kıldıklarını belirtti.

  Fröjdman, toplamda 3 ay süren çalışması hakkında, ‘işimi kolaylaştıracak bir yazılım olduğunu bilmiyordum’ dedi. Elleriyle bir araya getirdiği kareler, HiRISE fotoğrafları üzerinde yazılım kullanılmadan ne kadar vakit harcanacağına dair bir fikir vermiş oldu.

  Fröjdman’ın harika videosu ile Mars’ın büyüleyici güzelliğine kapılanlar, NASA grafik sanatçısı Kamil Bubela’nın vir diğer ve daha az zahmetli videosu ile seyre devam edebilir:

  İlginizi çekebilir: Mars Yörünge Kaşifi Kızıl Gezegen etrafında 50,000 turu geride bıraktı

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler