Mars’ta ticaret yapmak sandığınızdan çok daha zor

3295
0

Mars severler için Steam’de gezinen oyunlardan bir tanesi Mohawk Games imzası taşıyan uzay simülasyonu Offworld Trading Company. Civilaziton IV baş tasarımcısı Soren Johson’un imzasını taşıyan oyun, kısa zamanda ısınacağınız başarılı bir Mars simülasyonu.

Oyunun heyecan verici tarafı, Planetbase gibi koloni kurma oyunlarına nazaran farklı bir içerik ve çok daha güçlü görseller sunması. Adından anlaşılabileceği gibi Mars artık kolonileşmiş halde ve Dünya’dan akın eden farklı firma türleri Kızıl Gezegen’in minerallerini kazarak kıyasıya bir üretim yarışına giriyorlar. Amaç, kendinizi içinde bulduğunuz farklı Mars coğrafyalarında en kısa zamanda en fazla kar eden şirket olmak ve rakiplerinizi satın almak. Bu amaca ulaşabilmek için elinizi kirletmeniz de şart.

Robotlar büyük avantaja sahip

Offworld Trading Company, yeni oyuncuları ısındırmak amacıyla kolaydan zora doğru ilerleyen birçok tutorial harita sunuyor. Bu haritalarda oynanabilirliği kısa zamanda söküyor ve rakiplerinizin karşısında nasıl ayakta kalabileceğinizi öğrenmeye başlıyorsunuz.

Oyunda robotik, girişimci, mühendis ve bilim insanı profillerinden birini seçiyorsunuz. Her biri kendine özgü avantajlar sunan bu profillerden en güçlüsü haliyle robotlar. Su ve gıda gibi ihtiyaçları yok ve kısa zamanda ağır sanayi ve kimysallar gibi yüksek gelir sağlayan ürün gruplarına yönebiliyorlar.

Eğer oyunu kendiniz için biraz daha zorlaştırmak isterseniz, kolaya kaçmadan insanları temsil eden bir profili seçmeniz gerekiyor. Oyuna başlar başlamaz çok hızlı olmanız lazım. Sebebi, üssünüzü kuracağınız bölgeyi çok iyi belirlemeniz gerektiği. Harita özelliklerini kendiniz seçebileceğiniz gibi rastgele de belirleyebiliyorsunuz. Ancak her defasında Mars’a özgü bol kraterli, zorlayıcı bir coğrafya karşınıza çıkıyor.

Eğer robot değilseniz bol suyun olduğu bir noktada konuşlanmanız kritik önem taşıyor. Oyuna başlar başlamaz zarar etmek istemiyorsanız enerji üretimine çok dikkat etmelisiniz. Robotik bir üs kuracaksanız eğer suyu diğer minerallerle eşit önem seviyesinde görebilirsiniz.

[Mohawk Games]

Rekabetin acıması yok

Offworld Trading Company’nin en büyük özelliği çok hareketli bir içeriğe sahip olması. Tek haritalık oyunlarda veya çevrimiçi maçlarda bir saniye bile sizin çok önemli. En önemli unsurlardan biri ise para yönetimi. Çünkü tüm süreç sadece ne kadar iyi karar verip ne kadar kar yaptığınıza bakmıyor.

Paranızı üssünüzü geliştirmek için oldukça iyi kullanmanız gerekiyor. Öyle ki, kontrol ettiğiniz alanı genişletmek için üssünüzü beş defa güncellenemiz gerekiyor ve bu da paraya bakıyor.

Enerji, su, yakıt sıralaması ile ilerlemeniz gereken ilk kurulum sürecinin ardından oyuna dahil olan en önemli içerik kara borsa. Burada rakiplerinizin belini kırmak için birbirinden farklı sabotaj türlerini satın alabiliyorsunuz. Aynı saldırı türleri, tabii ki size de fazlasıyla uygulanıyor.

Yeraltı nükleer bombaları, elektromanyetik şok dalgaları, bilgisayar virüsleri ve paralı korsanlar işinizi zorlaştıracak sabotaj ve saldırı türlerinden sadece birkaçı. Hatta size sabotaj yapan birisine misilleme olarak tesislerinden birini dinamitle havaya bile uçurabiliyorsunuz.

Her saniye satış yapmanız gereken oyun sürecinde, karaborsa bütçenizi zorlayacak en önemli faktörlerden biri. Bu noktada sabotajların rakipleriniz alt etmek için ana silah olmadığını belirtmek gerek. Sabotajdan çok enerji ve ana üretim tesislerinizi hacker grubuyla saldırılara karşı korumanız en mantıklısı olacaktır.

[Mohawk Games]

Başarının sırrı göklerde

Offworld Trading Company, oyuncuları ters köşe edebilen bir oyun. Rekabete ısındıktan ve iyi bir gelir akışı tutturduktan sonra bile oyunu bir anda kaybedebiliyorsunuz. Talebi yüksek birkaç ürüne sırtınızı dayamak yerine dikkat etmeniz gereken birçok detay bulunuyor.

Birincisi saldırıların ana hedefi olan enerji altyapınızı çok iyi düzenlemeniz lazım. Birbirine bitişik olan tüm tesisler üretimin artmasını sağlasa da, aynı zamanda yapılan saldırılara ortak maruz kalıyorlar. Yakıt, gıda, metal veya kimyasal üreten tesislere nazaran, enerji altyapınızı da buna dayanarak daha iyi koruyabilirsiniz.

En iyi çözüm, verimlilik için en az iki tane olması gereken santrallerin birbirinden ayrı durması. Örneğin bir jeotermal ve iki rüzgar gülünü ayrı noktalara koymanız, bir tanesi saldırıya uğradığında tamamen enerjisiz kalmayacağınız anlamına geliyor. Kum ve güneş fırtınalarının bol olduğu Mars’ta rüzgar gülü ve solar tesisler ilk tercihler. Kesintisiz yüksek güç üreten jeotermal tesis ise en iyi seçenek ancak güvenliği için ek bütçe ayırmanız şart.

[Mohawk Games]
İkinci önemli husus, üretiminizi geliştirmenize ve gelirinizi artırmanıza yardım eden binalar:

Patent binası enerji ve üretim verimliliğini artıracak oldukça önemli teknolojileri geliştirmenizi sağlıyor.

Hacker ağı, borsadaki fiyatlarla oynamanıza, böylece ürünlerinizin fiyatını artırmanıza, rakiplerinizin temel ürünlerini ise aşağı çekmenize imkan veriyor.
Optimizasyon merkezi, sudan cama kadar tüm ürünlerin üretim miktarının artırılmasını sağlıyor. Güncelleme yaptıkça, ek üretim için de daha fazla materyal harcanıyor.

Eğlence kubbesi diyebileceğimiz dev disko topu görünümlü bina, kolay ek gelir elde etmenizi sağlıyor. Patent binasından sanal gerçekliği keşfederseniz, buradan gelen gelir artıyor.

Dev bir ateşleme üssünü temsil eden Offworld Market (dünya dışı pazarlar), rakiplerinize üstün gelebilmeniz için kesinlikle inşa etmeniz gereken bir yapı. Hatta, mümkünse iki tane yapın. Dev roketlerle Mars dışına göndereceğiniz ürünler, Kızıl Gezegen’de satabileceğiniz fiyatın çok daha üzerinde alıcı buluyor. Ayrıca Mars’ta talebi çok düşük olan bir ürünü atmosfer dışında çok yüksek fiyata satabiliyorsunuz.

[Mohawk Games]
Oyundan elde ettiğim deneyimler her ne kadar optimizasyon merkezini öne çıkarsa da bu binayı ikinci plana atabilirsiniz. Güncellemeler çok fazla ve çok fazla bütçe gerektiriyor. Patent binası temel üretim teknolojileri için büyük önem taşıyor. Hacker ağı aralarında önemsiz kalsa da, rakiplerinizi sürekli sabotaj yaparak güçsüzleştirmek yerine başvurabileceğiniz bir opsiyon. Pleasure Dome, iki tanesine birden sahip olursanız mantıklı gelebilir. Ateşleme üssü ise ana hedefiniz.

Unutulmaması gerekenler

Offworld Trading Market’ı en azından ‘manager’ zorluk seviyesinde oynamanızı öneririm. Oyun zorlaştıkça beyin kıvrımlarınızı zorluyor ve yüksek rekabet oyunu daha da eğlenceli kılıyor. Oyun esnasında aklınızdan çıkarmamanız gerekenler ise şunlar:

– Sürekli satış yapmaya bakın. Gerekli bir güncelleme için gerekirse elinizdeki en ucuz ürünü bile gözden çıkarın, zamanı öncelikli tutun,

– Güncellemeler ve sabotaj için her zaman daha fazla bütçe gerekeceğini unutmayın,

– Sabotajları belli bir hedefe odaklayın, paranızı en güçlü rakibinizi yavaşlatmak için akıllıca kullanın,

– Her haritada tüm ürünleri değil, yüksek getirili birkça ürüne odaklanmayı seçin. Minerallerin bol olduğu bir bölge size her zaman en kaliteli ürünü vermez,

– Enerji santralleri ve Offworld Market’ı mutlaka Goon Squad ile koruyun. Aksi takdirde rekabetten kopabilirsiniz,

– Açık artırmalarda ek arsa, bina, sabotaj veya teknoloji alabiliyorsunuz. Hangisine ihtiyacınız olduğuna çok dikkat edin.

– Maden çıkarmak için yeni arsa alamıyorsanız veya almak istemiyorsanız, karaborsadan MULE edinebilirsiniz. 200 birim ürünü sizin için taşıyacaktır.

– En etkili sabotajlar isyan (mutiny) ve kısa devre (energy overload). İsyan ile herhangi bir tesisi uzun bir süre ele geçirerek burada yapılan üretimi elde edebilirsiniz. Bunlara Offworld Market ve patent binası vs. de dahil.

– Rakiplerinizin hisselerini almaya başlamadan önce rekabeti iyi takip edin. En güçsüz firmaları ele geçirerek kazanmaya bakın.

Hazır olduğunuza inandığınızda birkaç hafta boyunca (oyundaki zaman ölçeği) farklı haritalarda yapılan kapışmayı deneyin. Tek seferlik oyuna kıyasla puan tablosunda zirveye oynamaya çalışacağınız kampanya seçeneği çok daha eğlenceli…

Steam’de 59 TL’ye satın alabileceğiniz Offworld Trading Market’in gold paketi ve harita hazırlama eklentisi de bulunuyor. Oyunu beğenirseniz, genişletme paketleri ile uzun süre tadını çıkarabilirsiniz.

Previous articleBilim insanları okyanuslarda ‘deniz arılarını’ keşfettiler
Next articleBilim insanları kök hücrelerinden ‘atan’ insan kalpleri üretti
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.