Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Mars’tan 600 Bin Yıl Önce Kopan Kaya Parçası Evine Dönüyor

  İnsanlık uzay keşif tarihinde bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Kızıl Gezegen’den 600,000 yıl önce kopan ve 1,000 yıl önce Dünyamıza düşen kaya parçası SaU 008, NASA Perseverance ile evine dönecek.

  Meteroit parçası Sayh al Uhaymir 008 (Sau 008), Perşembe günü gerçekleşecek tarihi ateşleme ile Mars’a geri dönecek. SaU 008, yaklaşık 600,000 bin yıl önce Mars’ta kopmuş ve gezegenimize de 1,000 yıl önce düşmüştü.

  SaU 008 meteoritinin Perseverance ile Mars’a geri gönderilmesinin sebebi tamamen bilimsel amaçlı. Curiosity’nin halefi, Mars’a inmesinin ardından hassas tarayıcıları ve donanımlarını ayarlamak için SaU 008’i kullanacak. Mars yüzeyindeki gözlemleri boyunca inceleyeceği numuneler için de SaU 008’i referans noktası olarak kullanacak.

  Bugüne kadar bilim insanları tarafından defalarca analiz edilen Mars meteoritinin, Kızıl Gezegen’in halen birçok bilinmeyen saklayan jeolojisi hakkında yeniden fayda sağlaması bekleniyor. SaU 008 hakkında BBC’ye bilgi veren Dünya Bilimleri Koleksiyonu Başkanı Caroline Smith, “meteoritin oldukça etkileyici bir hayat hikayesi olduğunu” söyledi.

  Smith, “SaU 008 yaklaşık 450 milyon yıl önce oluştu. Yaklaşık 600,000 veya 700,000 yıl önce Mars’a çarpan bir asteroid veya kuyrukluyıldız nedeniyle koptu ve Dünya’ya düştü. Tam olarak ne zaman gezegenimize düştüğünüz bilmiyoruz ama tahminler 1,000 yıl öncesine işaret ediyor. Şimdi de, Mars’a geri dönecek” dedi.

  SaU 008’in ait olduğu meteroit 1999 yılında Umman’da bulundu ve 2000 yılında Doğal Tarih Müzesi koleksiyonuna kaldırıldı. Meteoritin üzerindeki küçük kabarcıklarda hapsolan gaz üzerindeki analizler, Mars’ın atmosferik özellikleri ile mükemmel eşleşince, nereden geldiği anlaşılmıştı.

  Meteoritin küçük bir parçası Perseverance üzerindeki SHERLOC (organik ve kimyasal izleri inceleyerek potansiyal yaşam belirtilerini inceleyecek) spektrometresine bağlanacak. SHERLOC, Mars kayalarının kimyasal ve organik bileşenlerini analiz etmek için lazer kullanacak.

  SHERLOC, SaU 008’in yanı sıra üzerinde dokuz ayrı materyal daha bulunduracak. Bunlar arasında gelecekte Mars görevlerinde kullanılması planlanan uzay giysisine ait materyal parçacıkları da yer alıyor. Amaç, bu materyallerin Mars ortamına ne kadar dirençli olduğunu anlamak.

  mars rock 1 1024
  SaU 008’e ait bir dilim. [NASA/JPL-Caltech]

  En İyi Promosyon Materyali

  SaU 008, Perseverance görevi için bir tanıtım özelliği de sunuyor. NASA ve SpaceX, yakın geçmişte düzenledikleri görevlerde uzaya son derece ilginç ‘nesneler’ göndermişti. İlk akla gelen, Şubat 2018’de ateşlenen Falcon Heavy’nin taşıdığı kırmızı Tesla Roadster’dı. SpaceX’in Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) düzenlediği ilk Ticari Mürettebat Programı ateşlemesinde de Crew Dragon uzay aracında pembe bir dinozor yer almıştı.

  Bir Mars meteoriti ilk kez 1996 yılında ateşlenen Mars Global Surveyor uydusu ile uzaya gönderilmişti. Perseverance ise evinden yarım milyon yıldan uzun süre ayrı kalmış bir meteoriti Kızıl Gezegen’e taşıyacak. SaU 008, Perseverance’ın iniş noktası olarak belirlenen Jezero Krateri’ne inecek.

  49 kilometre genişliğindeki kraterin bir zamanlar göl içerdiği düşünüyor. SaU 008’in yardımıyla yüz binlerce yıldan bu yana Mars jeolojisinde yaşanan değişimleri ortaya çıkarmayı hedefleyen Perseverance, görevinin ana hedefi kapsamında yaşam izlerine ulaşmayı deneyecek. Perseverance aynı zamanda Dünya’da incelenmek üzere yeni numuneler toplayacak.

  Smith, The Guardian’a yaptığı açıklamada “SaU 008’in kimyasal yapısının yanı sıra çok sağlam bir taş olduğu için tercih edildiğini” belirtti. Bazı Mars meteoritleri son derece kırılgan olsa da, SaU 008 zorlu bir kozmik yolculuğu atlatabilecek dayanıklılığa sahip.

  30 Temmuz’da gerçekleşesek Perseverance ateşlemesini izlemek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı not edin:

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler