Maserati dizel motoru ile SUV pazarına giriyor

0
3590
Maserati Levante thumb1
Maserati Levante thumb1

Su götürmez bir gerçek var ki Maseratiler yollardaki en güzel arabalardan, 2-kapılı GranTourismo ve uzun gövdeli sedan modeli Quattroporte gibi can yakan tasarımlara sahip model ailesine şimdi de yeni bir İtalyan güzelliği katılıyor: Maserati Levante. Resimlerden de göreceğiniz üzere kendisi bir SUV (Sport Utility Vehicle).

maserati-levante-front

Levante modeli her ne kadar tipik Maserati geleneklerini yansıtsa da bazı yeni elementleri de tasarımında görmek mümkün. Örneğin konik biçimli far kısımı ile bu kısımdan ayrı üst farlar direk ön ızgaraya bağlı, buda aracın hırçın bakışlara sahip olmasını sağlamış.

Araç sahip olduğu standard Q4 özelliği ile tüm tekerlere aktarılan güçleri ayrı ayrı kontrol edebiliyor. Bu sayede dağlara rahatça tırmanabilirsiniz ve aracın üstün performansından hem yollarda hem de arazide yararlanabilirsiniz. Ayrıca araç sofistike bir arazi sürüşü zevki yaşamanız adına elektronik süspansiyon sistemi ile donatılmış. Bu sistemde yer alan hava yayları sayesinde taşların veya engebelerin üstünden geçerken şok ve darbe hissetmek yerine adeta yaylanıyorsunuz.

Maserati-Levante-side1

Satışlar 2016 sonunda başlayabilir

Maserati teknik detayları açıklamayı önümüzdeki Mart ayının başlarında 2016 Cenevre Otomobil Fuar’ına saklasa da aracın benzin ve dizel modellerinin 8-ileri otomatik bir şanzuman ile piyasada olacağı biliniyor.

Diğer tüm Maserati modelleri gibi Levante de İtalya’nın Torino şehrindeki fabrikada üretilecek. Üretim tamamlandığında ise ilk olarak bahar aylarında Avrupa’da, 2016’nın sonlarında ise küresel olarak satışlarına başlanacağı söyleniyor.

Maserati-Levante-rear1