Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Mayın tarlalarını temizleyecek lazer silahı

  ABD Ordusu, mayınlı arazileri temizlemek için lazer silahı kullanan bir araç geliştirdi. Lazer, yüzlerce metre öteden hedefi vurabiliyor.

  Lazer teknolojisine üzerinde ‘yoğun’ araştırmalar yapan ABD Hava Kuvvetleri, şimdi de kara kuvvetlerinin kullanması için bomba imha edici lazer geliştirdi.

  RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) adı verilen prototip, ABD Ordusu’nun mayınlara ve pusulara dayanıklı MRAP araçlarına monte edilecek. Hedefini üç futbol sahasının uzunluğuna eşit mesafeden vurabilen lazer, robotik bir kolun üzerinde yer alıyor. Robotik kol, 22 kilo enkazı kaldırabilme özelliğine sahip.

  Lazerin amacı, savaş alanlarında zayiatı olabildiğince azaltmanın yanı sıra havaalanı gibi stratejik hedeflerin çevresini kolayca temizleyebilmek. Florida’daki Tyndall Hava Kuvvetleri Üssü’nde geliştirilen teknoloji, mayınların yanı sıra yol kenarlarına döşenen sayısız küçük patlayıcı düzeneğini de temizleyebilecek. Amaç, günler süren bomba temizliğini birkaç saate indirerek stratejik hedefleri kısa sürede ele geçirmek.

  [U.S Army]
  [U.S Army]
  RADBO’nun istenilen başarıyı elde etmesi halinde, ABD Ordusu askerlerin kullanıldığı son derece riskli keşif ve imha görevlerini çok daha kolay çözümleyebilecek. Geleneksel yöntemin nasıl olduğunu görmek isteyenler, Oscar kazanan ‘The Hurt Locker’ filmini izleyebilir.

  Bomba imha etmeyi amaçlayan lazerin öncesinde ABD’nin sunduğu en yeni lazer teknolojisi, Lockheed Martin’in geliştirdiği ATHENA olmuştu.

  ABD Hava Kuvvetleri ise kısa süre önce belli mesafelerden düşmanın ‘elektriğini kapatmaya yarayacak’ elektromanyetik darbe silahını geliştirdiğini duyurmuştu.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler