Microsoft, Activison Blizzard’ı 68,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı

0
4848
activision blizzard
activision blizzard

Microsoft CEO’su Satya Nadella, satın alımın “metaverse platformlarının” gelişiminde anahtar rol oynayacağını belirtti.

Microsoft, 2016’da LinkedIn’i satın almak için ödediği 26 milyar doların hayli üzerine çıkan bir bütçe ile Call of Duty, World of Warcraft ve Diablo’nun yapımcısı Activision’ın 68,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

Microsoft’un video oyun alanındaki en büyük satın alımını temsil eden Activision, aynı zamanda Seattle merkezli teknoloji devinin Tencent ve Sony’nin ardından sektördeki en çok gelir sahibi üçüncü şirket olmasını sağlayacak.

Microsoft oyun birimi CEO’su Phil Spencer, Warcraft, Overwatch ve Starcraft gibi Activision Blizzard oyunlarının en kısa zamanda Xbox Game Pass ve PC Game Pass’te sunulacağını ve mükemmel bir oyun kataloğuna erişeceklerini söyledi.

Microsoft’un yeni oyun stüdyolarını satın alarak kullanıcı tabanını genişletmeye devam ettiği Xbox Game Pass, şu an 25 milyon üyeye sahip.

Microsoft CEO’su Satya Nadella, yaptıkları alım ile oyuncuları ve oyun geliştiricileri öne çıkaracaklarını ve oyun ortamını daha güvenli, herkesi içine alan ve erişime açık bir hale getireceklerini söyledi.

Activision Blizzard’ın satın alınacağına yönelik açıklama, şirkeye yönelik cinsel taciz suçlamalarının ardından geldi. California Adil İstihdam ve Konur Departmanı (DEFH), Temmuz 2021’de Acritivision’ı “sürekli cinsel tacizin var olduğu bir kültür oluşturmakla” suçlamıştı. Bu gelişmenin ardından çok sayıda çalışan cinsel taciz iddiaları ile öne çıkarken, Activision Eylül ayında ABD Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu’na 18 mlyon dolar ödemek zorunda kalmıştı. Karar temyize giderken, Activision’dan Temmuz 2021’den bu yana yaklaşık 40 çalışanın cinsel taciz sebebiyle ayrıldığı belirtiliyor.

Bobby Kotick’in Activision Blizzard’ın CEO’su olarak kalıp kalmayacağı belli değilken, Phil Spencer Microsoft Gaming CEO’su olarak atandı. Activison Blizzard’ın faaliyetlerini Spencer’a bildireceği belirtildi.

Microsoft yaklaşık bir yıl önce Bethesda (ZeniMax Media) stüdyosunu 7,5 milyar dolara satın almıştı. Bethesda’nın alımı ile Xbox oyun stüdyolarının sayısı 23’e çıkarken, Xbox Game Pass’in kullanıcı tabanının artmasında önemli bir etkisi olmuştu.

Activision Blizzard anlaşmasının 2023 mali yılında, yani yaklaşık 18 ay sonra tamamlanması bekleniyor.

Kaynak: The Verge