Home Küresel Dünya Milyarderler koronavirüsten kaçmak için süper yat kiralıyor

Milyarderler koronavirüsten kaçmak için süper yat kiralıyor

4883
0
superyat koronavirus dijitalx pexels 001 scaled
superyat koronavirus dijitalx pexels 001 scaled

Milyarderler, koronavirüs salgınından korunmak için süper yatlar kiralayarak okyanusta aylar süren inzivaya çekilmeye başladı.

The Telegraph sayfasında yer alan bilgiye göre, süper yatların kirası haftalık 100 bin dolar ile yarım milyon dolar arasında değişiyor.

Yat kiralayan Burgess şirketinin CEO’su Jonathan Beckett, “zengin insanların fırtına geçene kadar kendilerini dünyanın geri kalanından izole etmek için iklimi iyi olan yerler aradıklarını” belirtti.

Süper yatlar aylarca yetecek malzeme ve gıda depolama alanlarına sahip oldukları için tercih ediliyor. Böylece bir kez bile limana uğramadan okyanus veya deniz açıklarında aylarca yaşamak mümkün. Öte yandan haftalık maliyetleri yarım milyon dolara kadar çıkan süper yatların fiyatı, mürettebat ve ek donanım da eklendiğinde daha da artıyor.

Tovey, bir ailenin dokuz hafta için süper yat kiraladığını, biri 40 diğeri de 70 metre uzunluğunda iki süper yatın da uzun dönem için kiralandığını belirtti. Uzun süreki süper yat kiralayanların çocuklarının uzaktan eğitimi için yatlara donanım kurduğu, aynı zamanda yemek konusunda yatın şefinden, makine dairesini kullanabilmek için de mürettebattan eğitim aldıkları ifade edildi.

Süper yatlar daha “hijyenik”

Havayolu firmaları koronavirüs salgını nedeniyle ağır darbe alsa da, süper yat kiralarının yanı sıra özel jet ve helikopter kullanımı da fırlamış durumda. Dahası, her ne kadar yolcu gemilerinin limanları kapatılmış olsa da süper yat limanlarının halen açık olduğu belirtiliyor. Sebebi, bu limanların daha “hijyenik” kabul edilmesi ve daha az denetime tabi tutulmaları. Uzmanlar, halen Japonya’nın Yokohama limanında demirlemiş olan Diamond Princess yolcu gemisinde görülen koronavirüs vakalarının “düşük hijyenden” kaynaklandığını düşünüyor.

Süper yatlar kendilerine özel temizlik ekiplerine sahip olsa da, yolcu gemileri gibi hijyenin risk altına girdiği bölümleri mevcut. Yolcu gemilerinde bagaj alım kısımları riskli görülürken, süper yatlarda da iç oturma odası hastalık bulaştırma riskinin en yüksek olduğu yer olarak kabul ediliyor. Süper yat firması IYC, “henüz koronavirüs riski olmadığı için süper yat marinalarına girişlerin denetlenmediğini” belirtti.

İlginizi çekebilir:

SOURCEBusiness Insider
Previous articleSpaceX’in rakibi OneWeb, koronavirüs nedeniyle iflas etti
Next articleGökbilimciler: Galaksimizi büken kuvvetin kaynağı bulundu
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.