Cumartesi, Haziran 22, 2024
More

  Müze ziyaretçisi çizim sandığı karadelik görünümlü deliğe düştü

  Cisimleri karadeliğe dönüştüren Vantablack isimli boyayı belki hatırlayanlar vardır. Işığın %99.9’u emen boya dünyanın en karanlık pigmenti unvanına sahip.

  Sanatçı Anish Kapoor, iki yıl önce Vantablack’in sanat alanındaki kullanım hakkını satın almıştı. Elde ettiği ayrıcalığın ardından yaptığı ilk deney, bir kişiyi hastanelik etti.

  Porto’daki Serralves Müzesi’nde yer alan “Descent Into Limbo” (Araf’a Düşüş olarak çevirebiliriz), yerde duran bir karadelik çizimini andırıyor. Aslında, derinliği 2,5 metre olan dev bir delik. Kapoor, yıllar önce gösterime sunulan eserini ilk olarak siyah ile boyayarak karadelik benzeri görünümü kazandırmıştı. Vantablack ile yapılan güncellemenin ardından, bu efekti fark etmek neredeyse imkansız hale geldi.

  Nedendir bilinmez, ilk zamanlarda karadeliğin etrafında bulunan uyarı yazıları sonradan kaldırılmış. Sonuç olarak, geçtiğimiz hafta 60’larındaki bir İtalyan ziyaretçi çizim sandığı deliğin içine yuvarlanmış. Hastaneye kaldırılmasının ardından müze yetkilileri sergiyi geçici olarak kapatmış.

  Cisimleri karadeliğe dönüştüren boya: Vantablack

  İngiliz NanoSystems tarafından geliştirilen Vantablack ile boyanan bir nesne, ışığın sadece %0,035’ini yansıtıyor. Cismin sınırlarını, özellikle de derinliğini anlamak son derece zorlaşıyor. Ortaya sanki Photoshop ile hazırlanmış gibi sahneler çıkıyor.

  Anish Kapoor’un Vantablack ile ileride ne gibi eserler sunacağı merak konusu. Descent Into Limbo’yu çok derin yapmamış olması da müze yetkilileri için büyük şans.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler