Müzeden çaldığı insan beyinlerini eBay’de sattı

0
5302
human brain 002
human brain 002

Texas Üniversitesi laboratuvarından 100 beynin çalındığı 2013 yılında, benzer bir olayın da Indiana Medikal Tarih Müzesi’nde yaşandığı ortaya çıktı. Marion County mahkemesinde alınan kararda, müzeye birçok defa girerek kavanoz içinde tutulan altı insan beyni ve çok sayıda tarihi medikal cihaz çalan David Charles, bir yıl ev hapsi ve iki yıl göz altında tutulma cezasına çarptırıldı.

Texas ve Indiana’da yaşanan beyin hırsızlığı olaylarının Hannibal dizisinin yayımlanmaya başladığı 2013’te yaşanması da ilginç bir tesadüf olarak not düşebilir.

80 kavanoz insan dokusu eksik…

Reuters’da yer alan bilgiye göre, 1848’de akıl hastanesi olarak açılan bina, daha sonra birçoğu insan beyinlerinden oluşan tıbbi örneklerin sergilendiği otopsi odası ve anatomi müzesi haline getirildi. Charles, birçok kez girdiği müzede kanlı parmak izini taşıyan bir kağıt bırakınca polis tarafından tespit edildi. Charles’ın sattığı beyinleri 600 dolara alan San Diego kentindeki kişi de çalınan doku ve eşyaların doğrulanmasını sağladı.

Polis bilgilerine göre Charles toplamda 80 kavanoz insan dokusu, bir EKG (elektrokardiyografi) makinesi, 10 büyüteç, bir bebek tartısı ve diğer tıbbı malzemeler çaldı.

Charles’ın çaldığı beyinlerin kimlere ait olduğu ise belirsiz…