‘Çarpma tehlikesi yok ama yine de uyarmak istedik’

0
3187
jo25 03
jo25 03

Dünya birkaç gün içinde bugüne dek tanık olduğu en büyük asteroid geçişlerinden birini yaşayacak. 2014 JO25 adı verilen asteroid, bizlere Çelyabinsk’ten bu yana sürekli tekrarlanan bir gerçeği hatırlatacak: İnsanlığı yok edebilecek dev göktaşlarını tespit edebiliyoruz ancak bu konuda yapabilecek hiçbir şey yok.

650 metrelik cüssesiyle dünyanın en uzun ikinci yapısı olan Sanghay Kulesi’nin büyüklüğünde olan 2014 JO25, Dünya’ya çarpma riski olsaydı kitlesel yok oluşu tetikleyebilirdi. Ancak yine şansımız var ki, dev asteroid Dünya’ya 1,8 milyon kilometre mesafeden geçecek (Dünya-Ay mesafesinin beş katı).

NASA’nın dikkat çektiği nokta, bu kadar büyük bir asteroidin uzun süredir Dünya’ya yaklaşmamış olması. Doğal olarak, yer teleskopları için geçiş esnasında nadir bir gözlem fırsatı doğacak. NASA’dan yapılan açıklamada, ‘her hafta küçük boyutlu çok sayıda asteroidin Dünya’nın yakınından geçtiğini, 2014 JO25’in ise 2004’ten bu yana gözlemlenen en büyük göktaşı olacağını’ belirtti. Söz konusu yıl, tam 5 kilometre genişliğindeki Toutatis asteroidi Dünya-Ay mesafesinin beş katı öteden geçmişti.

Fiziksel ve kimyasal özellikleri incelenecek

NASA, 2014 JO25 asteroidini ilk kez üç yıl önce keşfetti. Ariona Üniversitesi araştırmacıları, Catalina Gökyüzü Taraması programı kapsamında yapılan taramalarda, Dünya’ya yaklaşan göktaşını gördü. Catalina, NASA’nın Dünya’ya Yakın Nesneler (NEO) programı tarafından desteklenen projeler arasında yer alıyor. NEO, Dünya için tehdit oluşturabilecek göktaşlarını tespit etmek için düzenli yürütülen yer ve uydu gözlemlerini temsil ediyor.

Henüz fiziksel özellikleri hakkında kesin bir bilgi bulunmasa da, NEOWISE teleskobu ile elde edilen veriler 2014 J025’in Ay’ın yüzeyinden iki kat daha yansıtıcı olduğuna işaret etti. Bu özelliği sayesinde, küçük teleskoplar ile asteroidi görebilmek mümkün olacak. Gece gökyüzünde belirecek asteroid, zamanla uzaklaşarak sönükleşecek ve bir iki gece sonra gözden yok olacak.

NASA, 19 Nisan’da yaşanacak karşılaşmanın asteroidi gözlemlemek adına inanılmaz bir fırsat olduğunu ve dünyanın dört bir yanındaki teleskoplardan bilgi elde edilmesini umduklarını belirtti. NASA’nın Goldstone Güneş Sistemi Radarı ile Ulusal Bilim Derneği’nin Porto Riko’daki Arecibo Gözlemevi 2014 JO25’in radar görüntülerini toplayacak. NASA, elde edilecek görüntüler ile asteroidin yüzeyini birkaç metre çözünürlükle görebileceklerini ifade etti.

Gözlemlerdeki başarımız sayesinde, yıllar sonra belki bizi yok edecek göktaşını da tanıma şansı bulabiliriz…

İlginizi çekebilir: 700 kilotonluk asteroid 190 bin km yakınımızdan geçip gitti