Çarşamba, Haziran 26, 2024
More

  NASA Mühendisleri 37 Günde Solunum Cihazı Tasarladı

  Benzeri görülmemiş koronavirüs pandemisi birçok hastaneyi yetersiz kalan solunum cihazlarından dolayı zor duruma düşürdü. Tesla gibi şirketler yeni, kolayca üretilen makineler tasarlamaya çalışırken, NASA’nın Jet İtki Laboratuvarı’ndaki (JPL) mühendisler sadece 37 günde solunum cihazı tasarladılar.

  Covid-19’dan muzdarip hastalar, virüs akciğerlere saldırırken solunum sıkıntısı yaşayabiliyor. Hastaların küçük bir yüzdesi solunum cihazıyla hastaneye kaldırılacak, ancak pandeminin ölçeği hala etrafta dolaşmak için yeterli sayıda solunum cihazı olmadığını gösteriyor. Bu makineler havayı akciğerlere zorlamaksızın iletmek için kullanılıyor. İleri seviyede COVID-19 enfeksiyonu bulunan hastalar, oksijen yetersizliğinden hayatını kaybetme riski yaşıyor.

  [NASA/JPL-Caltech]

  JPL mühendisleri kariyerlerini uzay aracı tasarlayarak geçirdiler, ancak bu beceriler diğer mühendislik problemlerine de aktarılabilir. JPL hızlı prototipleme, test ve kusursuz mühendislik konusunda uzmanlaşmıştır. Ay, Mars ve ötesine görevler düzenlemek için ihtiyacınız olan özellikler de budur. Bir solunum cihazı tasarlamak kesinlikle farklı bir meydan okumadır, ancak JPL ekibi coşkuyla bu mücadeleye atıldı.

  JPL tarafından oluşturulan cihaz, VITAL (Yerel Olarak Erişilebilir Ventilatör Müdahale Teknolojisi) olarak adlandırıldı. Cihazın özelliği, ABD’deki hastanelerde mevcut olarak kullanılan solunum cihazlarından daha ucuz olması ve daha kolay üretilmesidir. Cihaz daha az bileşenden oluştuğu gibi, bunların çoğu mevcut tedarik zincirleri aracılığıyla üreticiler tarafından kullanılabilir. Ekip ayrıca VITAL’i esnek olacak şekilde tasarladı. Hastaneler alandaki tasarımı değiştirebilir, eğer bir hastane bunları değiştirmeye çalışırsa ticari ventilatörlerin tekrar çalışması pek mümkün değildir.

  Covid-19 hastalarına özel olarak üretildi

  JPL’de hedef hız ve etkinlik, ancak uzun ömürlülük değil. Ekip, VITAL’in parçalanmadan önce üç ya da dört ay boyunca neredeyse sürekli çalışması gerektiğine inanıyor. Tıbbi cihaz şirketleri tarafından tasarlanan mevcut vantilatörler bozulmadan yıllarca çalışabilir, ve belirli rahatsızlıklar için ayarlanmış çeşitli modlarda çalışabilirler. VITAL, sadece COVID-19 hastalarında kısa süreli solunum desteği içindir.

  JPL mühendisleri VITAL’i gerçeğe dönüştürmek için gece gündüz çalıştılar ve makine ilk engelini çoktan aştı. 21 Nisan’da VITAL, Icahn Tıp Okulu’nda bir insan hasta simülatörü ile başarılı bir teste tabi tutuldu. JPL, üretime başlamak için Federal İlaç İdaresi’nin (FDA) Acil Durum Kullanım Yetkisi (EUA) vermesini bekliyor. JPL, VITAL’in ABD ve dünyadaki mevcut sıkıntıyı gidermek için çok sayıda üretileceğini umuyor.

  İlginizi çekebilir:

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler