NASA, Mars yüzeyine ait yeni arşiv yayımladı

0
3930
mro 08
mro 08

Mars Yörünge Kaşifi (MRO), 2005’ten bu yana Kızıl Gezegen’in yörügesinde gezinerek yüzeye ait fotoğraflar çekiyor. MRO her ay binlerce fotoğraf çekse de, bu ay içinde gönderdiği 1035 fotoğrafın ayrı bir önemi var.

Her 26 ayda bir, Dünya ile Ay’ın konumları iki gezegen arasındaki veri iletişimin en güçlü seviyeye çıkmasını sağlıyor. Popular Science’a bilgi veren Gezegen Görüntü Araştırma Laboratuvarı’ndan Alfred McEwen, söz konusu geometriyi şu şekilde açıklıyor:

“Mars ve Güneş gökyüzünün zıt taraflarında olduğunda, Dünya ile Mars arasındaki veri iletişimi çok az kozmik müdahaleye maruz kalıyor. Bu yıl, Mars ve Güneş’in gökyüzüne zıt konumlandığı gün 22 Mayıs’a denk geldi.”

Söz konusu tarihte, Mars ile Dünya arasındaki direkt görüş açısı Mars ekinoksu ile çakıştı. Yani, Güneş ışınlarının doğrudan Mars ekvatoru üzerine düştüğü günlerde ışınlar kuzey kutbundan güney kutbuna kadar Kızıl Gezegen’in aydınlanmasını sağladı. İki kutup noktasında beliren eşzamanlı aydınlık, MRO’ya hiç olmadığı kadar net fotoğraflar yakalamasında yardımcı oldu.

İki yıldan uzun sürede bir yaşanan kozmik olay dışında, Mars’ın kuzey veya güney kutup noktası aynı zamanda aydınlanmıyor.

MRO’nun elde ettiği nadir çözünürlükteki fotoğraflar, gelecekte Kızıl Gezegen’e iniş yapacak uzay araçları için yer gösterici olabilir. ExoMars’ın birkaç ay, InSight keşif aracının iki yıl, Mars 2020’nin ise dört yıl içinde ateşleneceğini düşündüğümüzde, iniş noktası tespiti büyük önem kazanıyor.

MRO’nun nadir fotoğraflarından oluşan arşive bakmak isterseniz tıklayın. En son gönderilenler dahil, arşivde şu an 44 binden fazla fotoğraf yer alıyor. Yüzlerce MB boyuttaki ve harita üzerinde işaretlenmiş fotoğraflara bakarken tüm bir haftanız geçebilir.