NASA Perseverance, Mars’ta 17 yıllık bir rekoru tarihe gömdü

0
7959
mars perseverance
mars perseverance

NASA Perseverance (Azim) keşif aracı, Mars’ın tozlu yüzeyinde bir gün içerisinde 245.76 metre hareket ederek bir Mars gününde en uzun mesafeyi kat eden uzay keşif aracı unvanını aldı.

Perseverance’ın tarihe geçen yolculuğu, Oppurtunity’nin Mart 2005’te bir günde 228 metreyi geride bıraktığı rekoru tarihe gömdü. Mars’ın günlük döngüsü (solar günü) Dünya’daki bir günden yaklaşık 40 dakika daha uzundur.

NASA, rekorla sona eren keşif gününü Twitter üzerinden duyurdu:

Yaklaşık bir buçuk sene önce en üst düzey iniş teknolojisinin ortaya koyduğu muhteşem bir biçimde Mars’a iniş yapan Perseverance, Mars yüzeyinde antik yaşama dair izler arıyor. Aynı zamanda bir başka görevde Dünya’ya getirilmek üzere kayalardan örnekler topluyor.

Perseverance’ın bir diğer görevi, gelecekte Mars’a düzenlenecek ilk mürettabatlı görevde kullanılacak bilgiler toplamak. Kızıl Gezegen’e yapılacak özel görev için henüz kesin bir tarih verilmedi.

AutoNav sürüş teknolojisi

NASA’nın bugüne kadar geliştirdiği en donanımlı Mars aracını temsil eden Perseverance, aynı zamanda kendisine ait AutoNav sürüş rekorunu kırdı. NASA’nın AutoNav teknolojisini taşıyan ilk keşif aracı olan Perseverance, 3D haritalar ve özel yazılımı sayesinde büyük kayalar ve küçük kum parçalarından sıyrılarak Mars yüzeyinde otonom bir şekilde ilerleyebiliyor.

Ayrıca, otonom özelliği Perseverance’ın mühendisler tarafından tasarlanmış rotalardan daha hızlı hareket etmesini sağlıyor. İnsan kontrolündeki belirlenen rotalar aracın dolaşımını günlük 200 metre ile sınırlarken, otonom sürüş sadece bir saatte 120 metre mesafe kat edilmesini sağlıyor.

Karşılaştıracak olursak, otonom hareket etme özelliği AutoNav ile donatılmayan NASA’nın diğer Mars keşif aracı Curiosity, saatte 20 metreden daha fazla mesafe kat edemiyor.

NASA Perseverance, bilim insanlarının antik yaşama dair izlerin bulunma potansiyelinin en yüksek olduğuna inandıkları kurumuş göl yatağı Jezero kraterine iniş yapmıştı. Krater Perseverance’ın baştan sona keşfededebileceği yaklaşık 45 km genişliğinde bir alana sunuyor. Perseverance’ın hızının yüksek olması bilim insanlarının ilgili alanlar arasında keşif aracını daha hızlı hareket edip daha kısa sürede daha çok veri toplayabilecekleri anlamına geliyor.

İlginizi çekebilir: NASA Perseverance’ın Mars yüzeyinde yaptığı 16 dakikalık ses kaydı

Kaynak: Digital Trends