Ne Okumalı? “Evrim Nedir? – Ernst Mayr”

0
5862
WhatsApp Image 2019 05 30 at 14.10.04
WhatsApp Image 2019 05 30 at 14.10.04

-Kitap Arkası

Evrim nedir, nasıl gerçekleşir ve neden yeryüzündeki yaşamın inanılmaz çeşitliliğine en mantıklı açıklamayı getirir ?

Evrim son iki yüzyılı içinde ortaya atılmış en büyük fikirdir; etkileri bilimin ötesine geçmiştir. Ama Darwin’in zamanından bu yana evrim düşüncesiyle ilgili pek çok gelişme kaydedilmiş olmasına karşın hala evrimin tam olarak ne olduğu konusunda yaygın bir kafa karışıklığı bulunmaktadır.

Evrim Nedir ? adlı bu eserde modern biyolojinin kurucularından biri olan Ernst Mayr evrim konusunda bildiklerimizi ve bilmediklerimizi anlatıyor; bu fikrin dünyayı algılaşımızı nasıl değiştirdiğini ele alıyor. Evrim Nedir ?, Darwin’in Türlerin Kökeni adlı eserinden sonra bu konuda yazılmış en iyi kitap!

Mayr’ın Evrim Nedir ? adlı eseri hakkındaki görüşlerimi, evrime pek ilgi duymayanların bile alıp okumaları gereken bir kitap olduğunu söyleyerek özetleyebilirim. Karşılığını bol bol alacaksınız. Evrim üzerine daha iyi bir kitap yok. Bunun gibi bir kitap da asla olmayacak.

                                                                                         -Jared M. Diamond

                                                             Tüfek, Mikrop ve Çelik adlı kitabın yazarı

-Kitaba Dair

Ernst Walter Mayr , 20. yüzyılın önemli evrimsel biyologlarındanbiridir. Ayrıca taksonomist, kâşif, ornitolojist, bilim tarihçisi, doğalcı olarak da ünlüydü. Çalışmaları Mendel genetiği ve Darwinci evrimden modern evrimsel senteze geçişi amaçlıyordu. Bir çok önemli esere imza atmış ünlü biyolog Darwinci kişiliği ile tanınırdı.

Evrim Nedir, kitabının girişinde bazı cezbedici sözler yazmaktadır. “Biyolog olmayanların, evrimle ilgilenmeyenlerin bile anlayabileceği salt evrim kitabı” şeklindeki ibare açıkçası ilgimi çekmişti. Türkiye koşullarında evrimi biyoloji okuyarak öğrenmek bile çok zor bir durum maalesef. Bu tarz kaynak kitaplara ihtiyaç duyuyoruz. Ben de son sınıf bir biyoloji öğrencisi olarak, lisans hayatımı iyi bir ortalama ile bitirecekken tanıştığım bu nadide kitapta bazı yerlere değinmek istiyorum.

Öncelikle girişte söylenen ve benim ilgimi çeken o ibare biraz yanıltıcı, çünkü bugüne kadar gördüğüm en farklı dil kalıplarından biri ile yazılmış. Okuduğum bir çok makaleye benzemiyordu. Yani okumak isterseniz zorluk çekme ihtimaliniz var. Ancak kitap tam olarak bir argüman vasfı ile kullanılabilir. Bir çok delil, antropolojik kalıntı, varsayımlar, teoriler ve tartışmalar içermekte. Yazar bir çok tartışmayı ve ikilemi özenli görseller ile açıklamış. Ancak evrime sıfırdan bir başlangıç yapmak için biraz üste seviye olduğu kanısındayım. Kitap içeriği hakkında bilginiz olması açısından kısaca ana başlıklarını belirtmek gerekirse;

  • Kısım 1

EVRİM NEDİR ?

-Ne Tür bir Dünyada Yaşıyoruz ?

-Yeryüzündeki Evrimin Kanıtı Nedir ?

-Yaşan Dünyanın Doğuşu

  • Kısım 2

EVRİMSEL DEĞİŞİM VE UYARLANMIŞLIK NASIL AÇIKLANIR ?

-Evrim Neden ve Nasıl Gerçekleşti ?

-Değişimsel Evrim

-Doğal Seçilim

-Uyarlanmışlık ve Doğal Seçilim: Anagenez

  • Kısım 3

ÇEŞİTLİLİĞİN BAŞLANGICI

-Çeşitliliğin Birimleri: Türler

-Türleşme

-Makro Evrim

  • Kısım 4

İNSANIN EVRİMİ

-İnsanlık Nasıl Evrildi?

-Evrimsel Biyolojini Sınırları

Eğer bu kitap hoşunuza gittiyse, aşağıdaki listeden sizler için uygun olan sayfadan sipariş verebilirsiniz.