Ne Okumalı ? “Küçük Ağaç’ın Eğitimi – Forrest Carter”

0
6821
c533b84c b65a 4cb1 be6f c145e51d6c83
c533b84c b65a 4cb1 be6f c145e51d6c83

Küçük Ağaç’ın Eğitimi – Forrest Carter

-Kitap Arkası

‘’Sevgiyi, duyarlılığı, dürüstlüğü samimiyeti Kızılderili mantığıyla işleyen muhteşem bir kitap.’’

Egemenliği ve güç tutkusu peşide koşan Beyaz Adam’ın acımasızca yok ettiği Çerokilere ithaf edilen bu kitap, insanı umursayan, acılarını paylaşan, yaşamın bütünselliğini savunan bir kültürün mesajı… Evrensel dostluk ve barışın hikayesi… İnsani duyarlılığın görkemli direnişi… Yüzeysel ve mekanik ilişkilerin hakim olduğu günümüzde, yitirilen değerlere saygı duruşunda bulunma denemesi… Heidi, Küçük Prens, Şeker Portakalı ve Martı’daki samimiyeti, dürüstlüğü özleyenler; çoşmak,  sevmek, özgür olmak, hüzünlenmek, doya doya ağlamak isteyenler için… En çok da kitle iletişim araçlarının kölesi olanlar, yaratıcılığı körelten eğitimi sorgulamak isteyenler için…

-Kitaba Dair

Kitap arkası bölümü kadar doyurucu bir açıklama gerekiyor bu bölümde. Birkaç nesildir TV ve sinema sayesinde bolca maruz kaldığımız beyaz adam, kovboy, muhteşem Amerikalı profilleri ve diğer tarafta ise her yapıtta  sindirilmeye, yok edilmeye  çalışılan bir Kızılderili toplumu var. Westren filmleri ve türevleri bize bunları istesekte istemesekte empoze etti. Geriye o kültürü anlayabilmek için bu gibi başarılı azınlık yazarlar ve onların vazgeçilmez eserleri kaldı.

Ancak bu kitap Kızılderili kültürünü anlatmaktan çok tüm dünyaya büyük sorularının yanıtlarını veriyor. Beyaz adama verdiği tek düze, monoton ve kendi içinde tekrar eden eğitimini sorgulatıyor. İnsanın nereden geldiğini ve nereye ait olduğunu hatırlatıyor adeta, ana karakterimiz 5 yaşındaki ‘’Küçük Ağaç’’ lakaplı Kızılderili çocuk ile, bizde olması gereken dünyayı ve doğru ile yanlışı ayırt ederek birlikte öğreniyoruz. Okudukça büyümenizi sağlayacak bakış açınızı ve perspektifinizi genişletecek az sayıda eser vardır. İşte bu kitapta onlardan biri.

Kitap karakter bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip; Küçük Ağaç, büyükanne, büyükbaba, Söğüt John, Çam Billy, Bay Şarap ve bolca köpekle evcil hayvan karakteri barındırıyor.

Her şey bir bakıma Küçük Ağacın Çeroki kabilesi mensubu annesi ve babasının yakın zamanda kaybetmesi ile başlıyor, ilerleyen zamanda ise onu safkan bir Çeroki olan büyükannesi ile İskoç-Çeroki melezi olan büyükbabası sahipleniyor ve serüven burada başlıyor. Dünyayı ve çevresindeki her şeyi anlamlandırabilmesi için iki yaşlı öğretmeni eşliğinde Küçük Ağaç hayatına başlıyor. İyi bir çiftçi ve bilge olan büyükbaba kuşları, ağaçları, hayvanları, rüzgarı, dağları anlayabilir ve hissedebilir. İnsanları ve niyetlerini algılayabilir. Dünyadaki dengeyi kavrayabilmiş bir kimsedir. Buna ‘’Gidişat’’ der büyükbaba… Şahin, bir bıldırcını yakaladığında, bir fare bıldırcının yumurtalarını yediğinde; ‘’üzülme Küçük Ağaç, gidişat böyle’’ der, ‘’Tal-con (şahin) yavaş olanı yakaladı ve yavaş olan, gene yavaş olan çocuklar yetiştiremeyecek. Tal-con Gidişat sayesinde yaşar. Bıldırcına yardım eder.’’

Büyükanne ise Küçük Ağacın sözcüklerle ve sayılarla arasını iyi tutmaya çalışır yeri geldiğinde metafizik konuları metaforlaştırarak ona anlayabileceği şekilde aktarır ve büyükanne ona hayatının geri kalanı için büyük sırlar verir.

Sizde bugünü ve dünü, eğitimi, düzen, dayatılan zorbalıkları ve tüm bir sistemi sorgulamak istiyorsanız, bu kitap size mümkünden de öte iyi gelecektir, ki öylede olacak 🙂  Küçük Ağaca sevgilerle.

Eğer bu kitap hoşunuza gittiyse, aşağıdaki listeden sizler için uygun olan sayfadan sipariş verebilirsiniz.