Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  Ne Okumalı ? “Şeker Portakalı – Jose Mauro De Vasconcelos”

  -Kitap Arkası

  Ne güzel bir şeker portakalı fidanıymış bu! Hem bak, dikeni de yok. Pek de kişilik sahibiymiş, şeker portakalı olduğu ta uzaktan belli. Ben senin boyunda olsaydım başka şey istemezdim.’’

  “Ama ben büyük bir ağaç istiyordum.’’

  “İyi düşün, Zeze. Henüz gencecik bir fidan bu. Bir gün koca bir ağaca dönüşecek. Seninle beraber büyüyecek. İki kardeş gibi iyi anlaşacaksınız. Dalını gördün mü ? Bir tanecik dalı olsa da sanki özellikle senin binmen için hazırlanmış bir ata benziyor.’’

  Brezilya edebiyatının klasiklerinden Şeker Portakalı, Jose Mauro de Vasconcelos’un başyapıtı kabul edilebilir. Yetişkinler dünyasının sınırlamalarına hayal gücüyle meydan okuyan Zeze’nin yoksulluk, acı ve ümit dolu hikayesi yazarın çocukluğundan derin izler taşır.

  Beş yaşındaki Zeze hemen her şeyi tek başına öğrenir: sadece bilye oynamayı ve arabalara asılmayı değil, okumayı ve sokak şarkıcılarının ezgilerini de. En yakın sırdaşıysa, anlattıklarına kulak veren ve Minguinho adını verdiği bir şeker portakalı fidanıdır…

  -Kitaba Dair

  Elbet… Elbette bir çoğumuz çocukluğumuzu özlüyoruz. Çok trajik bir olay yaşamadıysak çocukluk hatıraları, fırtınalı, dev dalgalı, mide bulantılarının eşlik ettiği bir deniz yolculuğunun yegane ve dostane limanı oluveriyor çoğu zaman. İnsanın fıtratından mıdır nedir bilinmez her ne kadar kötü zamanlarda yaşamış olsak da, çoğunlukla oradaki bakış açısını, basitliği, duyguların yüzeye çıkma ihtiyacının olmadığı, pak, yaşanabilir her sorunun ne kadarda dev gibi gözükse gece uyuduğumuzda unutulabilecek olması ve tek derdimizin bir bisikletimizin olmaması olsa da, azımsanmayacak kadar büyük olaylar yaşayanlarda var.

  İşte tam olarak bu kitap her iki tip geçmişe de sahip insanın kendinden ve çocukluğundan fazlaca şey bulabileceği, çocukluğunu hiç yaşayacak fırsat bulamamış yetişkinlerin bile yüreğinde sıcacık bir yer edinecek bir eser. Yeri geldiğinde bir çocuk kadar temiz, berrak, ön yargısız ve kendini kandırmadan düşünebilmek önemli. Yetişkinlerin heralde en büyük sorunu da bu maalesef, çocuk gibi düşünmeyi deneyin ve olumlu sonuçlarını seyredin. Bu kitap bunu deneyimlemenizi sağlayabilecek yegane eserlerden biri.

  Ana karakterimiz Zeze’nin gözlerinden dünyaya sevgi, acı, hasret, hüzün, mutluluk gibi değişik perspektiflerden bakarken güney Amerikanın en ünlü yazarlarından Vasconcelos’un anlatımına ve mekan zaman ilişkisine hayran kalmamak elde değil.

  Klasik olacak ancak söylemeden edemeyeceğim, hem güldürüp hem ağlatacak böyle bir esere ihtiyacınız var diye düşünüyorum.

  Eğer bu kitap hoşunuza gittiyse, aşağıdaki listeden sizler için uygun olan sayfadan sipariş verebilirsiniz. (Fiyatlar değişkenlik gösterebilir.)

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler