Salı, Haziran 25, 2024
More

  Neil Armstrong’un Ay eşyaları bulundu

  Ay’a ayak basan ilk insan olan Neil Armstrong’un Apollo 11 görevinde kullandığı eşyaların bir kısmı, dul eşi tarafından çekmecede bulundu.

  Neil Armstrong’un Ay’dan döndükten sonra yanına aldığı ve büyük olasılıkla ne yapacağına karar veremediği için bir kenara koyduğu eşyalar, yaklaşık 46 yıl sonra bir çekmecede bulundu.

  Carol Armstrong, Apollo 11’in Ay modülünde kullanılan yük çantasını açtığında içinde eşinin görev esnasında kullandığı birçok eşyayı buldu. McDivitt çantası olarak da bilinen çantanın içinden Eagle (Kartal) adlı Ay modülünün sağ camına monte edilen kamera da çıktı. Kamera, Armstrong ve kendisinden sonra Ay’a ayak basan Buzz Aldrin’in Ay yüzeyine ABD bayrağı diktikleri fotoğrafı çekmişti.

  armstrong_tools_02

  Ayrıca, Armstrong’un Ay modülüne girerken ve çıkarken kendisini uzay aracına bağlamak için kullandığı kayış ile birçok küçük parça gün yüzüne çıktı. Carol Armstrong, Smithsonian Ulusal Hava ve Uzay Müzesi’ne bağışladığı eşyaların fotoğraflarını çekerek müzenin izniyle basınla paylaştı. Armstrong, eşinin Ay görevindeki eşyalarının büyük kısmını müze ve üniversitelere bağışlamıştı.

  Astronotlara özel çanta

  Neil Armstrong’un Apollo 11 görevine ait ses kayıtlarında, ‘yanlarında götürmek zorunda oldukları çöple ilgili bir şeyler yapmaları gerektiği’ ifadesi yer alıyor. Astronotlar geri dönüş yolculuğu için yanlarındaki her malzemenin neden olacağı ek ağırlığı hesaplamak zorundaydı ve bazı eşyalar toplanan numunelere yer açmak için geride bırakılmıştı.

  On yıllar sonra ortaya çıkan McDivitt çantası ise adını Apollo 9 görevinde yer alan James McDivitt’ten alıyor. McDivitt, astronotların geçici olarak eşyalarını koyması gereken bir çanta bulunması gerektiğini savunmuştu.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler