Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Nintendo Switch Mart itibariyle satışta fiyatları da açıklandı

  Nintendo Switch, bugünden itibaren ön siparişe açıldı. Ek aksesuarları standalone prensibiyle ayrı ayrı satılacak, ana cihazın fiyatları ise 280 dolar ile 400 dolar arasında değişkenlik gösteriyor. Avrupa’nın bazı bölgelerinde 400 dolardan satışa sunulacak. Ninendo Switch’in en önemli özelliği, beraberinde çeşitli I/O teknolojileri ve ek aksesuarlarla her oyun çeşidine göre farklı aksesuarlar taşıması. Aksesuarların fiyatları genel olarak 40 dolar ile 60 dolar arasında değişkenlik gösteriyor.

  Geçen sene Nintendo’nun bir oyun konsolu üreteceği açıklanmıştı, düşünüldüğü gibi retro bir model değil, son yılların trendlerine uyan ‘modüler tasarıma’ sahip olması biraz şaşkınlık yarattı. Aslında ürünle ilgili birçok şüphe barındırıyor, zira bir ev konsolu kategorisinde olan Nintendo Switch’in batarya kapasitesi, kaldırabileceğinin çok aşağısında. Zaten Nintendo, bu konsol öncesinde duyurduğu mobil oyunlarla, bu cihaz için bir yer oluşturdu, diğer oyunlarda olduğu gibi bu üründe de detaylı sorunlar var.

  Aksesuarların ve Çevre ünitelerinin fiyatı sorun olabilir

  Sorunlardan bir tanesi Nintendo Switch’in segment farklılıkları çok ayrıntılı ve bu segmentler arasında fiyat farkları oldukça farklı. Örneğin tepe seviye kategorisindeki üründe kontrollör ve diğer bağlantılar var. Sadece kontrollör 80 dolar fiyatında. Bunun yanısıra oyunlar konusunda, tıpkı PC  ve diğer konsol platformlarında olduğu gibi bağımsız oyun geliştiricilerin fiyat vicdanına kalmış durumdasınız. Öte yandan, konsolların akibetinde kesinlikle oyun geliştiricilerinin de payı büyük. PlayStation 4 satışlarında, oyun geliştiricilerinin ve üreticilerinin düzenledikleri kampanyaların, TV üreticilerinin PS 4 üzerinden kampanyalar geliştirmesi, bu konsolun satış rakamlarına direkt olarak yansıdı. Bu istatistiği paylaşan ise Sony’nin kendisi. Oyun geliştiricileri ve konsolun kalbi olan TV üreticileri Nintendo’yu kampanyalarına katmazlarsa sorun olabilir.

  Şarj Süresi: “Oyundan oyuna değişir”

  Nintendo’nun ürettiği oyun konsolları arasında en kötü batarya oranı Nintendo Switch’te. Çok fazla etkili olacağını düşünmüyoruz ancak Nintendo, bununla ilgiili bir soruya; “oyununa göre değişir, bazı oyunlarda 5 saat, bazı oyunlarda 2.5 saatlik şarj süresi bulunuyor” cevabını verdi.

  Oyun Yelpazesi oldukça geniş!

  Nintendo Switch’in oyun yelpazesi düşündüğümden fazla. Bugün, Ubisoft, Nintendo Switch için yeni oyunlar duyurdu. Daha çok simülasyon oyunlarından ibaret olsa da, Nintendo Switch piyasada olduğu gün, Ubisoft aynı gün 3 oyun ile birlikte piyasada olacak. Bunun yanısıra Skyrim gibi popüler bir oyun da Switch’in oyun listesinde, Pokemon Go ve Super Mario Go, kullanıcıları bu konuda yalnız bırakmayacak. Oyun alışkanlığı açısından, üreticide Nintendo GameBoy endişelerinin olduğu da gözlerden kaçmadı. Aslında endişeleri daha çok, duyurulduğu esnada kamuoyunda oluşan ‘GameBoy efsanesi olacak mı?’ beklentisiydi. Bu beklentilerin ışığında geçmiş dönemlerde birçok oyun konsolunun, PC oyununun, sinema filmlerinin heba olduğuna şahit olduk. Tamamen farklı bir kategori oluşturmak için de, yüksek fiyatlardan satışa sunulacak olan çevre üniteleri ve aksesuarları tasarlandı.

  Wii, dünya çapında 100 milyon satış rakamına, Wii U ise 13 milyon satış rakamlarına ulaştı. Mobil oyunlarının indirilme rakamları ise firma açısından epey ümit verici.

  En çok konuşulan problem, şu Type-C çıkmazı ve oyunlardaki batarya performansı. Ve bununla ilgili üretici desteğinin nasıl olacağı da, gerçekten bir soru.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler