Pazartesi, Temmuz 15, 2024
More

  İzlemekten büyük keyif alacağınız Nixie Tüpü Saat yapımı

  Nixie görüntü tüpü çoğunlukla harf ve rakamları görüntülemek için kullanılan eski tarz bir elektronik aygıt. LED ve LCD cihazların hayatımıza girene kadar bu soğuk katot lamba tüpleri voltmetre, hesap makinesi ve diğer araçlar için kullanılabiliyordu.

  747774yrtfyyj

  2011 senesinde Dalibor Farny artık imal edilmeyen görüntü tüplerinin çalışma mantığını keşfetti ve daha sonra bu çalışmayı kendi üzerine alarak kendisi bu tüpleri evinde üretmeye karar verdi.

  Çalışma prensibi

  Cam tüp tel-kafes anot ve sayılar ya da diğer semboller şeklinde birden fazla katot bulundurmaktadır. Bir katota aktarılan güç turuncu bir akkor boşalımı ile çevreler. Tüp düşük basınçlı bir gaz (genellikle neon) ve bir Penning karışımı küçük bir cıva ve argon ile doldurulur.

  Vikipedi 

  Nixie tüpleri aynı zamanda soğuk katot lamba, neon lambası olarak adlandırılıyorlar. İçlerinde genellikle neon gaz ile düşük akımda ısınmadan ışık verebiliyorlar.

  Görsel açıdan daha iyi bir tüp saati yapmak isterseniz daha modernleri olan turkuaz ışık veren ve daha az voltaj ile çalışanları mantıklı olacaktır.

  Bu arada, elektronik sistemin tam bir saat görevi görmesi için 6 görüntü tüpü kullanılıyor. Sonuçta bizlere saati, dakikayı ve saniyeyi göstermesi gerekiyor.

  Evde yapımına başlanan zorlu süreçteki bu şeyler aşağıda görebileceğiniz üzere dakika dakika ayrıntılı olarak ele alınmış.

  Camın ince büküm tekniği, cımbız ile kablolama ve metali delme tekniğini yapım sürecinin kaydedildiği videoda izleyebilirsiniz.

  Keyifli seyirler…

   

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler