Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Norveçli balıkçıların yakaladığı beyaz balina Rus casusu olabilir

  Norveçli balıkçıların kıyı açıklarında tespit ettiği ve son derece dikkatli hareket ettiği gözlemlenen beyaz balinanın, Rus ordusu tarafından eğitilmiş olabileceği düşünülüyor.

  Norveç Deniz Araştırmaları Enstitüsü, geçtiğimiz hafta yakalanan “son derece şüpheli görülen” beyaz balinanın Rus ordusu tarafından eğitilmiş olabileceğini belirtti.

  Üzerine çok sıkı bir şekilde koşum takımı bağlanmış olan balina, Ingoy kasabasının açıklarına kadar takip edildi. Son derece dikkatli hareket ettiği dikkat çeken balina, balıkçıların uzun uğraşlarına rağmen onlara yaklaşmamak için sürekli yönünü değiştirdi. Nihayetinde balinanın yanına giden ve gövdesindeki koşumu çıkarmaya çalışan balıkçılar, bunu yaparken de son derece zorlandı.

  Kendisine önerilen balıklara bir türlü yanaşmayan şüpheli balinanın üzerinden çıkarılan koşum takımının üzerinde “St. Petersburg donanımı” yazdığı görüldü.

  Norveç haber sitesi VG’ye açıklama yapan Norveç Arktik Üniversitesi’nden Audun Rikardsen, “Bağlantı kurduğum Rus araştırmacıların tümü balinanın çalışmalarıyla hiçbir bağlantısının olmadığını belirtti. Düşünceleri balinanın Murmansk’taki Rus Donanması ile bağlantısı olduğu” ifadesini kullandı.

  VG’de yer alan bilgiye göre, koşum takımı benzeri donanımın aksiyon kamerası yerleştirmek için olduğu düşünülen bir aparata sahip olduğu belirtildi.

  Rusların sualtı casusu olabilir mi?

  ABD ve Rus ordusunun geçmişten bugüne hayvanları çeşitli deneylerde kullandıkları biliniyor. Rus Savunma Bakanlığı’nın sahip olduğu Zvezda TV kanalı da 017 yulunda yunuslar, foklar ve beyaz balinalarının askeri amaçlar altında eğitildiklerini açıklamıştı.

  Guardian’da yer alan bilgi, eğitimli hayvanların ekipman taşımaktan askeri üsleri korumaya kadar birçok alanda eğitildiklerine dikkat çekiyor. ABD Donanması’nın yunusları sualtı mayınlarını tespit etmek ve hatta kaybolan kişileri bulmak için kullandığı biliniyor. Bugüne dek öne çıkan en dikkat çekici duyum ise eğitimli deniz canlılarının gerektiğinde düşmanları öldürebildikleri.

  Bu konu ilginizi çektiyse heyecanınızı 1973 yapımlı “Day of the Dolphin” filmi ile atabilirsiniz. Film, ABD Başkanı’na suikast düzenlemek için eğitilen bir yunus hakkında.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler