Home Küresel Dünya Norveçli gazeteci ‘Rus casusu’ beyaz balinanın sırrını ortaya çıkarmış olabilir

Norveçli gazeteci ‘Rus casusu’ beyaz balinanın sırrını ortaya çıkarmış olabilir

3584
0
beluga norway spy dijitalx 012 1
beluga norway spy dijitalx 012 1

Norveçli gazeteci Morten Vikeby, balıkçılar tarafından üzerinde koşum takımı takılı halde yakalanan ‘Rus casusu’ beyaz balinayı 2008’de yılında görmüş olabileceğini öne sürdü.

Kamera monte edilmek için tasarlandığı düşünülen koşum takımı ile Norveç açıklarında yakalanan beyaz balinanın sırrı ortaya çıkmış olabilir. Bir gazeteci, evcilleştirildiği fark edilen ve insanlarla girdiği etkileşim ile kısa sürede yerel halkın sevgilisi olan balinayı 2008 yılında Rusya’da görmüş olabileceğini belirtti.

Morten Vikeby’nin iddiasına göre, casus olduğundan şüphelenilen balina aslında “terapi eğitimi almış.” Fiskeribladet gazetesinde çalışan Vikeby, henüz adı konmayan beyaz balinanın davranışlarının yıllar önce Rusya’daki bir dalış merkezinde gördüğü beyaz balina ile aynı olduğunu belirtti. Söz konusu balina, dalış merkezinde tedavi gören zihinsel engelli çocuklarla etkileşime girmek için eğitilmişti. Balinanın üzerinden çıkarılan koşum takımında, “St. Petersburg donanımı” yazıyordu.

Guardian’a açıklama yapan Vikeby, “Belki de aynı balina değil ancak insanlarla olan etkileşimi çok benzer… Bu balina casusluk ile suçlandı. Ben onu koruyabilmek için gerekçemi öne sürüyorum” ifadesini kullandı.

Ekran görüntüsü: VG

Guardian’da yer alan habere göre beyaz balinanın sahiplerinin ortaya çıkmamasının sebebi ise Rusya’da kısa süre önce ortaya çıkan bir skandala dayanıyor. Skandal, Rusya’nın Çin’deki su parklarına satılmak amacıyla balina yakaladığına dayanıyor.

Rus bilim insanı Dimitri Glazov, konuyla ilgili olarak, “Balinanın sahipleri işverenlerinden korkuyor olabilir… Aynı zamanda kamuoyunun tepkisinden de çekiniyor olmaları muhtemel. Eğer askeriye ile bağlantısı olan kapalı bir organizasyon ile çalışıyorlarsa konu hakkında da açıklama yapmaktan çekiniyor olmalılar” dedi.

Norveç ulusal basınında adının belirlenmesi için anket başlatılan beyaz balina görünüşe bakılırsa yeni evinde oldukça mutlu görünüyor. Artık aklandığına göre, muhtemelen Norveçli çocukların sevgilisi haline gelecek.

Ek okuma önerileri:

Norveç açıklarında yakalanan beyaz balina ‘Rus casusu’ olabilir

‘Rus casusu’ balina Norveç’te yerel halkın sevgilisi oldu

SOURCEScience Alert
Previous articleJaponya’ya atılmak için hazırlanan ‘Şeytan Çekirdeği’ ABD’li bilim insanlarını nasıl öldürdü?
Next articleKehribar içine hapsolmuş çok sayıda antik deniz canlısı bulundu
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.