Nükleer enerjili süpersonik yolcu uçağı

0
3312
flash falcon
flash falcon

Einstein, hayal gücünün bilgiden daha önemli olduğunu belirtirken bir nevi Evren’in sınırlardan bağımsız yapısına değiniyordu muhtemelen.

Geleceğe dair çizimler yapmaktan hoşlanan sanatçı Oscar Vinals da fazlasıyla uçuk kaçık görünen mükemmel yolcu uçağı ‘FF’ Falcon Flash ile hayal gücünün sınır tanımayan özelliğini gözler önüne seriyor gibi.

Vinals’in tasarımı, üç uçağın birleşiminden oluşuyor. Sky Whale, Progress Eagle ve Flash Falcon tasarımlarını bir araya getiren ‘FF’ Flash Falcon, füzyon enerjisine dayanan bir neslin kullandığı yolcu uçağı olmayı amaçlıyor. Vinals, füzyon enerjisini geleceğin yeşil enerjisi olarak kabul ediyor.

Hangi fütürist tasarım gerçek olacak?

Bugün yapılan nükleer füzyon enerji deneylerinin başarılı olması halinde, gelecekte doğayı kirleten sınırlı kaynaklardan kurutularak, sınırsız temiz enerji etme şansımız olabilir.

Yine Vinals’ın tasarımı olan Progress Eagle, kanatlarında ve gövdesinde yüzlerce güneş paneli taşıyan dev bir uçağı temsil ediyordu. Flash Falcon ile hızı belli bir çizgide tutacak güneş panellerini füzyon enerjisine devreden Vinals, uçağın 18 bin metre irtifada Mach 3 hıza ulaşabileceğini düşünüyor.

Düşünmesi biraz zor, ancak diğer süper yolcu uçağı tasarımları gibi bir gün gerçek olabilir mi? Aşağıdaki videoya bakarak siz değerlendirmenizi yapın.