Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  NVIDIA 1000 serisi GPU mobil işlemcileri ilk kez Monster tanıttı

  Almanya’nın Köln kentinde gerçekleşen geleneksel Gamescom fuarında Türkiye’yi temsil eden firmalar arasında yer alan Monster, NVIDIA’nın 1000 serisi mobil ekran kartı işlemcilerini tanıtan ilk firma oldu.

  Gamescom’un düzenlendiği yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda kurulan en hareketli salonlardan birinde boy gösteren Monster, fuarın ilk gününde tanıtılan NVIDIA 1000 serisi mobil ekran kartı işlemcilerini dünyada tanıtan ilk firma oldu. Gamescom katılımcıları, Monster standında Pascal mimarisine sahip GTX 1080/1070/1060 işlemcilere sahip dizüstüler ile oyun ve VR deneyimi yaşadı.

  Gamescom’un görkemli atmosferinde ziyaretçi akınına uğrayan Monster, yurt dışına açılma planları kapsamında oldukça başarılı bir fuarı geride bıraktı. Birkaç defa uğradığım Monster standında Kurumsal Satış Uzmanı Özgür Ersin ile kısa bir sohbet etmeyi de ihmal etmedim.

  Ersin, Monster’ın yakın dönem planları ve oyuncular için hazırladıkları projeler hakkında bilgi verdi:

  Monster için 2016 planı nasıl gidiyor?

  Avrupa’ya açılma planlarımız çerçevesinde bu yıl başında Las Vegas’ta düzenlenen CES 2016 ile başlangıç yaptık. Takip eden süreçte Tayvan’da Computex ve Los Angeles’ta düzenlenen E3 fuarına katıldık. En son durağımız ise bu yıl gerçekleştirdiğimiz fuarların dördüncüsü olan Gamescom. Bu fuarlara katılmak Avrupa ve ABD’ye açılmak konusunda bizim için çok önemli bir yer tutuyor. Katılım oranının çok yüksek olması dikkatimizi çekiyor. Özellikle Gamescom’da çok güzel bir atmosfer var.

  Monster olarak NVIDIA’nın fuarın ilk günü tanıttığı Pascal mimarisine sahip mobil ekran kartlarına sahip olan dizüstü bilgisayarları sergilememiz, ilgiyi çok daha artırmış durumda. Katılımcılar henüz Monster dışında hiçbir diğer markada olmayan NVIDIA mobil işlemcili dizüstüleri gördükleri zaman şaşkınlıklarını gizleyemiyor ve bunun nasıl olduğunu soruyorlar.

  Cevabı ise şu: Monster olarak bunun planlamasını daha önceden yapmıştık. Yapılan anlaşma gereği ürünlerin tanıtım öncesinde bize ulaştırılması sağlandı ve fuarın başlamasıyla birlikte tanıtıma sunuldu. Gösterdiğimiz yoğun çabanın karşılığını ortaya çıkan ilgiyi gördüğümüz zaman aldığımızı düşünüyorum.

  Aldığınız tepkiler nasıl?

  Gerek katılımcılar, gerek marka temsilcileri tarafından çok olumlu tepkiler aldık. Üreticiler ve kendi ürünlerini sergilemek için gelen girişimciler de çok olumlu yaklaştı ve özellikle bir Türk markasını gördüklerinde şaşırdıklarını belirtti.

  Monster olarak standımızı ziyaret eden tüm ziyaretçilere yurt dışına açılma amacımızdan bahsediyor ve fuarların bizim için büyük bir önem taşıdığını belirtiyoruz. İlerideki fuarlarda da Monster markasının yer alacağı konusunda herkesi bilgilendiriyoruz.

  Almanya’da çok sayıda Türk yaşadığı için birçok Türk ziyaretçi de geliyor. Bunlar arasında Oculus Rift, HTC Vive ve Razor OSVR gibi sanal gerçeklik gözlükleriyle proje geliştirmek isteyenler var ve bize Monster ile mobil VR alanında proje üretmek istediklerini belirttiler. Kısaca girişimcilere yüksek performanslı bilgisayarların mobil işlemciler sayesinde dev kasalar yerine dizüstünde kurulabileceği ve en gelişmiş uçak-yarış simülasyonlarının dizüstünde kullanılabileceği konusunda kapı aralamış oluyoruz. Etkileşime girdiğimiz girişimciler ile ileride heyecan verici projeler yapacağımıza inanıyorum.

  Monster bilgisayarların donanımsal özelliği nedir?

  Monster’ın Türkçe anlamı ‘canavar.’ Bunun taşıdığı anlam gerçekten ihtiyacınız olan her ihtiyacı karşılayacak, güçlü bir dizüstü bilgisayar demek. Kafanızda bir dizüstü bilgisayar hayal edin ve içinde masaüstü bilgisayarların kullandığı işlemci ve ekran kartlarını içerdiğini düşünün. Ev ve işyerimizdeki büyük kasaların ne kadar küçüldüğü ve hafiflediğini düşününmek insana inanılmaz geliyor. Monster böyle bir hedef ile yola çıktı. Bugünlere gelmek hiç kolay olmadı ancak geçmişten bugüne kadar tüm birikimleri kullanarak başarıya ulaştık.

  Monster, geleceğe yönelik planlarını çok dikkatli seçerek üreticilerle kendi belirlediği segment ve özelliklerde dizüstü bilgisayar üretmeyi hedefledi. Şu anda NVIDIA’nın en son çıkardığı Pascal GTX 1080/1070/1060 mobil ekran kartları ve en yeni Intel masaüstü ve mobil işlemcileri bilgisayarlarımızda yer alıyor.

  Önümüzdeki haftalarda diğer markalarda da tabii ki boy gösterecek ancak Gamescom’da bu teknolojileri ilk sergileyen bir Türk markası olmak bizim için çok önemli.

  Sanal gerçeklik ile ilgili planlarınız var mı?

  VR alanında atılımlarımızı geliştirmek istiyoruz. İstanbul Kadıköy’de bulunan satış mağazamızı ziyaretçilerimizin bize daha rahat ulaşabileceği başka bir yere taşıyarak yeniliyoruz. Tüketiciler burada sanal gerçeklik teknolojisini dizüstü bilgisayarlarımızda en üst seviyede tecrübe edebilecekler.

  Kullanıcıların sanal dünyada rahatça hareket edebileceği, sanal gerçeklikle uyumlu bir platform oluşturma hedefimiz var. Yakın gelecekte iki platform kurmayı planlıyoruz. İlgi görmesi durumunda bu sayıyı arttırmayı da düşünebiliriz. Şuan yeni yerimize geçmek için hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. Monster notebooklar üzerinde VR deneyimini tüm ziyaretçilerimize yaşatmayı istiyoruz.

  Monster Kurumsal Satış Uzmanı Özgür Ersin. [Müfit Y. Gökmen/DijitalX]
  Monster Kurumsal Satış Uzmanı Özgür Ersin. [Müfit Y. Gökmen/DijitalX]

  Yakın gelecekteki büyüme stratejiniz ne olacak?

  Monster Notebook olarak hedeflerimiz gerçekten büyük. KKTC Lefkoşa mağazamız ve Dubai’de açılan ofisimizin ardından bundan sonraki süreçte Avrupa’ya açılmayı istiyoruz. Avrupa’ya açılabilmek için belli süreçlerin tamamlanması ve düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Biz elimizden geldiğince hızlı bir şekilde bu süreçleri tamamlamayı planlıyoruz.

  Avrupa’ya açılma sürecinde belki de ilk basamak Almanya olacak çünkü burada çok sayıda Türk yaşıyor. Marka algısının Türkiye’de oturduğuna inanıyoruz. Dubai aracılığı ile Asya’ya, Almanya ve İngiltere aracılığı ile de Avrupa’da erişimimizi artırmayı hedefliyoruz. Belki bu süreçte Amerika kıtasına da sıçrayabiliriz. Ancak tüm planları aynı anda işletmek çok güç, bu yüzden adım adım ilerlememiz gerekiyor. Kısaca hedeflerimizin büyük olduğunu söyleyebilirim.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler