Önüne çıkan engelleri aşabilen otonom drone

5134
0

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) robotik alanındaki hünerlerini yeterince sunmuş olduğuna inanıyor olacak ki, son günlerde diğer ileri teknoloji alanındaki çalışmalarını gözler önüne sermeye başladı.

Duvarların arkasındaki insanları gösteren Wi-Fi teknolojisinin ardından sunulan en yeni keşif, saatte 50 kilometre hızla uçan yapay zekalı bir drone’un engelleri tespit etmesini sağlayan sistem.

Geliştirilen en iyi nesne tespiti ve çarpışma önleyici sistem olduğu öne sürülen sistem, Pushbroom Stereo adını taşıyor. Adam Barry ve Russ Tedrake’in başında olduğu teknoloji, robotik ve bilgisayar teknolojisi merkezi olarak bilinen MIT’nin Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’na (CSAIL) bağlı Robot Locomotion Group desteğiyle geliştirilmiş.

Pushbroom’u tez çalışması olarak sunan Barry, geliştirdiği teknolojinini çıkış noktasını basit bir şekilde özetliyor: “Herkes drone inşa ediyor ancak nesnelere çarpmalarını önleyemiyor.”

Pushbroom, drone’ların taşıması için fazlasıyla ağır olan LIDAR veya çok pratik olmayan haritalandırma yönteminin kullanılması yerine, hızlı çalışan algoritmalar kullanmayı tercih etmiş.

Barry ve proseför olan Tedrake, engelleri tespit eden sistemi denedikleri drone’u malzeme deposunda duran parçalardan üretmiş. İkinci el akıllı telefonlardaki malzeme kalitesiyle aynı olsa da, drone’un maliyeti 1,700 dolar.

[MIT]
[MIT]

Skynet’in Drone teknolojisine mi bakıyoruz?

Videoda, insan kontrolünden bağımsız drone’un hareketleri, uzaktan kumandalı bir başka drone tarafından takip ediliyor. Çift çekirdekli iki işlemciye bağlı iki kamera taşıyan drone, çevresini 10 metre mesafeden aldığı görüntülerle haritaya döküyor. Yüksek hızda engelleri aşmasını sağlayan ana etken de buradan geliyor.

Barry, Intel RealSense kamerasıyla uçan Asctec Firefly’ın da engelleri tespit edebildiğini ancak haritalandırma işlemini 2,4 ve 6 metreden belirlediği birçok nokta üzerinden yaptığı için yavaş kaldığını belirtti.

Drone teknolojilerinde önemli bir adım olan Pushbroom’un şimdiden Pentagon’un ilgisini çekmediğini söylemek şaka olur. Dahası, yapay zeka kontrolümüzden çıkarsa akıllı drone’lar Skynet’in silahına dönüşebilir.

Previous articleNASA astronot başvuruları başlıyor
Next articleMars’ın okyanusları nereye kayboldu?
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.