Otonom uçan araba iki yıl sonra göklerde olacak

0
4037
tfx 01
tfx 01

Trafik ne zaman sıkışsa içimize doğan uçup gitme isteği 10 yıl içinde gerçek olacağa benziyor. En azından, bütçesi böyle bir hayale yetecekler için.

Uçan otomobil alanında en iddialı firmalardan biri olan Terrafugia, hibrit ve otonom hava aracı TF-X’in iki yıl içinde gerçek boyutlu prototipini hazırlamayı hedefliyor. Son kullanıcıya sunulacak modelin ise 2028’e kadar hazır olması ve 260 bin dolardan satılması bekleniyor.

Birçokları için 2028’e kadar sabretmek zor olabilir ancak uçan otomobil hayalini gerçeğe dönüştürmenin maliyeti gerçekten çok yüksek. Hele bu araçların hibrit ve otonom olacağı düşünüldüğünde, hatırı sayılır bir Ar-Ge yapıldığını söyleyebiliriz.

Terrafugia’nın ilk uçan aracı, benzinle çalışan Transition olmuştu. Transition’ın ikinci versiyonu, havada toplam 100 saat kalmayı başarsa da güvenlik önlemleri gibi birçok kritik faktörde eksikler kalmıştı. Güvenlik sertifikalarının yanı sıra, Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) ‘hafif spor hava aracı’ lisansı için fazla ağır kalan Transition, gözleri TF-X’e çevirdi.

[Terrafugia]
[Terrafugia]

Henüz ’10’da biri’ test ediliyor

Dört yolcu kapasiteli, elektrikli ve otonom TF-X, Transition’ın ardından çok daha karmaşık ve zorlu bir proje. Garajdan çıktıktan sonra iki pervanesini açan ve 1 MW güçle havalanan otomobil-uçak, tamamlandığında 300 beygir gücünde bir motora sahip olacak.

Terrafugia’nın hayali, bataryaları sayesinde TF-X’in 900 kilometre menzile sahip olması ve satte 360 kilometre hıza ulaşabilmesi. Dahası, yere indiğinde otomatik şarj özelliği bulundurması.

Bu kadar fütürist bir araç, Terrafugia’nın en büyük rakibi olarak beliren AeroMobil’e karşı en büyük kozu olacak. Bu yüzden sahip olacağı performansın otonom uçuş özelliğiyle daha da artırılması hedefleniyor. Pilotun manuel veya otomatik olarak kullanabileceği TF-X, güvenlik standartlarını karşılamak için acil iniş özelliğine de sahip olacak.

Daily Mail’de yer alan bilgilere göre, gerçek boyutunun 10’da biri büyüklüğünde bir prototip, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki (MIT) Wright Brothers rüzgar tünelinde test ediliyor. Testler bitip TF-X gerçek boyutuna geldiğinde ise karşımıza bu görüntü çıkacak.

Massachusetts merkezli Terrafugia, 2009 yılından bu yana uçan otomobil projesi üzerinde çalışıyor. CEO Carl Dietrich’in hayaliyle başlayan çalışmaların nereye varacağını düşündükçe, sabırlı olmak en kolay iş gibi duruyor.