Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Pink Floyd hayranı biyolog karides keşfetti: Synalpheus pinkfloydi

  Oxford Üniversitesi Doğal Tarih Müzesi araştırma biriminin başında yer alan Sammy De Grave, okyanus dibinde mega bass özelliği açık halde gezinen yeni bir karides türüne hayranı olduğu Pink Floyd’un adını verdi. Panama açıklarında keşfedilen Synalpheus pinkfloydi, okyanusların en çok ses çıkaran canlılarından biri. Karides, sahip olduğu dev kıskacı sayesinde tam 210 desibellik bir sonik patlama oluşturabiliyor. Şok dalgası, karidesin menzili içindeki küçük balıkları sersemletip öldürebiliyor.

  Çocukluğundan bu yana Pink Floyd hayranı olan De Grave, karidesin özelliğini fark eder etmez ismini vermiş. De Grave, Pink Floyd’u ilk kez 1979’da Londra’da canlı izleme şansı bulmuş. Earls Court’ta o yıl yayımlanan ‘The Wall’ albümüne ait parçaları ilk kez canlı dinledikten sonra hayranlığı başlayan De Grave, ‘konserden sonra birkaç gün duyma zorluğunu çektiğini ancak aklında iz bırakan detayın sahne performansı olduğunu’ söyledi.

  Zootaxa dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Synalpheus pinkfloydi görünümüyle kendisine benzerlik gösteren Synalpheus antillensis’in akrabası. Her ikisi de parlayan dev kıskaca sahip olmasına rağmen, genetik analizler her birinin farklı türleri temsil ettiğini ortaya koydu. De Grave, Synalpheus pinkfloydi’nin farklı olduğunu fark eder etmez uzun zamandır aklında bulunan fikri hayata geçirme şansı bulmuş. Araştırma makalesinde imzası bulunan bir diğer isim Arthur Anker de, ofiste genelde Pink Floyd dinlediğini efsane grubu bilimsel edebiyata kazandırdıkları için çok mutlu olduklarını söyledi.

  [Kate Pocklington]

  Darısı Mötorhead’in başına

  Yeni keşfedilen canlı türlerine müzisyen veya politikacıların adlarını koymak uzun zamandır geçerli olan bir trend. Geçtiğimiz yıl aramızdan ayrılan David Bowie, 2009 yılında Güneydoğu Asya’da keşfedilen Heteropoda davidbowie türü ile eklembacaklılar arasında da efsane olmuştu. Şubat 2016’da ise bilim insanları 400 milyon yıllık bir solucan türüne death metal basçısı Alex Webster’ın adını vermişti.

  Politika alanında ise ABD Başkanları listenin başını çekiyor. Hawaii’de geçtiğimiz yıl keşfedilen rengarenk bir balık türü, Tosanoides obama olarak adlandırılmıştı. En son olarak, kafasındaki sarı tüyleri sebebiyle Donald Trump’a benzetilen güveye, Neopalpa donaldtrumpi adı verilmişti.

  Okyanusları biraz daha incelersek yakın zamanda Black Sabbath, Motörhead ve AC/DC gibi grupları da heavy rock familyasına ekleme şansımız olabilir.

  Neopalpa donaldtrumpi. [Vazrick Nazari]

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler