Plüton’un ötesinde yeni cüce gezegen keşfedildi

0
4907
2015 RR245 orbit plot full
2015 RR245 orbit plot full

Geçenlerde uluslararası bir grup uzay bilimcisi, dış Güneş Sistemi köken araştırması dahilinde Canada-France-Hawaii teleskobunu kullanarak Neptün’ün ötesindeki soğuk alanlarda yeni bir cüce gezegen keşfettiklerini açıkladı.

Victoria Üniversitesi’nden Michele Bannister açıklamasında, “Neptün’ün ötesindeki bu buzlu dünyalar bizlere büyük gezegenlerin nasıl oluştuğunu ve güneşten uzaklaştıkları hakkında bilgiler veriyor. Böylece güneş sistemimizin tarihi hakkında bilgileri bir araya getirebiliyoruz. Fakat bu gezegenlerin neredeyse hepsi küçük ve belirsiz, bu yüzden üzerinde detaylı çalışmalar yapabileceğimiz bu kadar büyük ve parlak bir gezegen bulmak çok heyecan verici” dedi.

Donmuş Cüceler

RR245 gezegeni yaklaşık 700 km çapında ve Güneş etrafında 700 senelik dönüş süresiyle en uzun yörüngelerden birine sahip. Kuiper Kuşağı’nda büyük kuyruklu yıldızlar, donmuş taşlar ve güneşin etrafında dönen diğer nesnelerle birlikte 200’den fazla cüce gezegen olduğu düşünülüyor. Yine de, bu nesnelerden sadece beş tanesi – Ceres, Pluto, Haumea, Makemake ve Eris – cüce gezegen olduklarına emin olunacak kadar iyi gözlemlendi.

Michele Bannister açıklamasının devamında, “Bu boyuttaki yapılar çok büyüleyici, çünkü taşla buzun birbirine geçtiği anlamsız bir yapının nasıl – Pluton’da olduğu gibi – kendi elementlerini ayırıp düzenleyebildiği jeolojik işlemlere sahip bir gezegeni oluşturduğu hakkında potansiyel bilgilere sahipler. RR245’in büyüklüğünün tam olarak bilinmesi için yüzey materyalleri üzerinde başka ölçümler de yapılması gerekiyor. Ya küçük ve parlak bir gezegen ya da büyük ve donuk.

dwarfplanetrr245