Çarşamba, Temmuz 24, 2024
More

  “Pokémon Go” Nintendo’nun değerine değer kattı

  Japon oyun yapımcısının hisseleri, geçtiğimiz hafta “Pokémon Go”nun yayınlanmasının ardından tavan yaptı. Google Finance’e göre, Pazartesi günü Tokyo borsası kapanış yaptığında Nintendo’nun değeri 28 milyar $’a ulaşmıştı ve şirketin hisse değerleri gün içerisinde %25 kadar artış gösterdi.

  ABD’de yayınlandıktan kısa süre sonra “Pokémon Go” çabucak en popüler telefon uygulaması oldu. Başka bir deyişle, Pikachu turnayı gözünden vurdu.

  nintendo_info_02

  Nintendo’nun hisse değerleri, geçen sene şirketin bundan böyle akıllı telefonlar için oyun geliştireceğini açıkladığından beri bu kadar yükselmemişti.

  “Pokémon Go” ve Nintendo arasındaki ilişki birazcık karışık. Açıkçası, oyun Nintendo oyunu değil, Google tarafından desteklenen Niantic ve Nintendo’nun kısmen sahip olduğu The Pokémon Company işbirliğinin bir ürünü.

  Nintendo’nun hisse değerlerinin beş yıllık grafiği. Son çıkış “Pokémon Go” sayesinde.
  Nintendo’nun hisse değerlerinin beş yıllık grafiği. Son çıkış “Pokémon Go” sayesinde.

  Yine de, uygulamanın başarısı Nintendo’nun akıllı telefon çağını ele geçirmeye hazır olduğunun sinyallerini veriyor.

  Mobil oyun sektörü gittikçe değerlenen bir pazar fakat Nintendo, Wii U ve 3DS gibi geleneksel oyun sistemlerinde takılı kalmıştı. Ta ki bu ilkbaharda yayınladıkları, finansal bir hayalkırıklığı olan sanal oyuncak ev oyunu “Miimoto” isimli akıllı telefon oyununa kadar.

  “Pokémon Go”nun başarısı Nintendo’nun 3DS için yayınlayacağı gelecek ürünlerine büyük bir destek sağlayabilir. Seriye daha bir hava kazandıracak iki oyun, “Pokémon Sun” ve “Pokémon Moon” Kasım’da bekleniyor.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler