Cuma, Temmuz 19, 2024
More

  Polonya Nazilerin hazine trenini arıyor

  İkinci Dünya Savaşı’nın ardından günümüze kadar uzanan Nazi dönemine ait efsaneler, Wolfenstein gibi video oyunlarından Kaptan Amerika gibi filmlere kadar on yıllardır tükettiğimiz bilim-kurgu içerikli ürünlere dönüştürüldü. Savaşın kaybedilmesinin ardından gizli teknolojilerini ve uzay çağının öncüsü olacak roketlerini Batılı müttefiklere ve Sovyetlere kaptıran Naziler, görünüşe bakılırsa halen birçok sır saklıyor.

  Nazilere ait en son söylenti, Polonya’nın Çek Cumhuriyeti sınırındaki Walbrzych kasabasında gömülü bir hazine treni olduğu yönünde. İki hazine avcısının Ağustos ayında ellerindeki görüntüleri polise teslim etmesinin ardından patlak veren olay, bugün Polonya’nın gündem maddesi olmuş durumda.

  Söz konusu iki kişi, Polonyalı Piotr Koper ve Alman Anfreas Richter. İkili, tarihsel bilgiler ve hatta bir görgü tanığından aldıkları bilgiler ışığında, on yıllardır kullanılmayan bir tünelin içinde Nazilere ait bir tren aramaya başladı. 10,500 dolarlık radar donanımıyla elde ettikleri görüntülerde yerin yaklaşık 9 metre derinliğine gömülü bir tren bulduklarını iddia ederek polise başvurdular.

  Riese Projesi'nden geriye kalan bir tünel. [Wikipedia]
  Riese Projesi’nden geriye kalan bir tünel. [Wikipedia]

  Hitler’in yeraltı şehri

  Polonya merkezli rivayetlere göre, Naziler İkinci Dünya Savaşı’nın son günlerinde sanat eserleri, silah, arşiv bilgileri ve altın dolu üç treni Walbrzych kasabasındaki tünelin içine gömdü. Bölgede yer alan 46 kilometrekarelik yeraltı tünel ağı, büyük çoğunluğu toplama kamplarından getirilen esirlerle inşa edildi.

  Hazine avcılarından Koper, ‘geride kalan 70 yılda ABD, Rusya ve Polonya’ya ait gizli istihbarat ajanslarının bölgede araştırma yaptığını ancak sonuç alamadığını’ söyledi. 44 yaşındaki müteahhit, ‘bölgede yaşayan insanlar oldukları için başarılı olduklarını’ söyledi.

  Ksiaz Kalesi [Wikipedia].
  Ksiaz Kalesi [Wikipedia].
  Kızıl Ordu’nun ilerleyişi karşısında çaresiz kalan Nazilerin, yeraltı tünellerinin bulunduğu bölgeye üç tren sakladığına dair rivayetler savaşın sonundan bu yana var oldu. Çok sayıda doküman ve değerli eşyanın bölgede bulunmasının sebebi ise stratejik öneminden kaynaklanıyordu. Eski adı Fürstenstein olan Hitler’in komuta merkezi Ksiaz Kalesi buradaydı ve Nazilerin gizli bir silah projesi olduğu düşünülen Project Riese burada yürütülüyordu.

  Project Riese, Hitler’in yeraltı şehri olarak da adlandırılan tünellerin içinde kurulan odalarda yürütülüyordu. Tarihi bilgilere göre yaklaşık 30 bin esirin kazdığı alana inşa edilen tünel ağı, Nazilerin savaş sürecinde inşa ettiği mega yapılardan sadede birini temsil ediyordu.

  ‘Tren bulunma olasılığı yüzde 99’

  Gizli servislerin başaramadığını yeraltını tarayan radar donanımlarıyla başaran ikiliden Richter, elde ettikleri görüntülerin bir trene işaret ettiğinden emin.

  Richter, ‘trenin ortadan kaybolduğu Nisan 1945’te Walbrzych kasabasında bulunan bir görgü tanığından bilgi aldıklarını’ söyledi. Bir trenin yerini keşfeden Koper ise ‘diğer iki trenin yerini bilmesi halinde bu bilgiyi açıklamayacağını’ ifade etti.

  Tarihsel bilgileri titizlikle inceleyen Koper, “Naziler toprağı kazdı, bir kavşak inşa etti ve trenin yolunu saptıracak ray döşedi. 90 metre uzunluğundaki treni park ettikten sonra rayları söktüler ve toprakla üzerini örttüler” bilgisini verdi.

  Nazilerin esaretini hatırlayan karanlık bir tünel. [Wikipedia]
  Nazilerin esaretini hatırlayan karanlık bir tünel. [Wikipedia]
  Polonya Kültür Bakanı Yardımcısı Piotr Zuchowski de radar görüntülerine bakmasının ardından ‘tünellerde yüzde 99 olasılıkla bir tren olduğunu’ söylemişti.

  Bölgede gelecek hafta çalışmalara başlayacak olan Polonyalı yetkililer, manyetik alan dedektörleri, termal kameralar ve radarlarla tarama yapacak. Polis, Ağustos ayından bu yana Walbrzych eteklerinde güvenlik çemberi oluşturmuş durumda. Eğer tren gerçekten ortaya çıkarsa, Nazilere ait bir komplo teorisinin üzerini çizebileceğiz.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler