Proxima Centauri’de yaşanabilir gezegen olabilir

0
5434
exoplanet 002
exoplanet 002

Göreve başladığı 2009’dan bu yana dört binin üzerinde dış gezegen ve 216 tane de yaşanabilir gezegen adayı keşfeden Kepler, bugüne kadar bizlere birçok heyecan yaşattı. Astronomideki yeni keşiflerle insanlığın Dünya dışı varlıklara olan inancı her geçen güçlenirken, merakla beklenen keşfin karşısındaki tek engel derin uzaydaki sonu gelmek bilmeyen mesafeler.

Alman Der Spiegel dergisinde beliren bir haber göre, Dünya dışı varlıklara veya Dünya benzeri bir gezegene ulaşmak için binlerce ışık yılı mesafe kat etmemiz gerekmeyebilir. Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) araştırmacılarının elde ettiği bilgiler ise inanması güç derecede olumlu: Dünya’dan sadece 4.25 ışık yılı mesafedeki Proxima Centauri’nin yaşanabilir bölgesinde (Goldilocks zone) Dünya benzeri bir gezegen yer alıyor.

Proxima Centauri, yüz yıldan uzun bir süre boyunca Alpha Centauri A ve B yıldızları ile üçlü bir sistemin parçası olarak düşünüldü. Alpha Centauri ikilisinden +/- 0.237 ile 0.011 mesafede yer alan Proxima Centauri, bu iki yıldıza kıyasla Dünya’ya 0.12 ışık yılı daha yakın. Bu özelliği, Proxima Centauri’yi Güneş’e en yakın yıldız haline getiriyor.

Proxima Centauri. [Wikipedia]
Proxima Centauri. [Wikipedia]

İnanması güç ama gerçek mi?

Kepler’in bugüne kadar keşfettiği binlerce dış gezegen adayını filtrelerden geçiren gökbilimciler, bu gezegenlerden yaşanabilir olanları 20’ye kadar indirgedi. Ve her biri, Dünya’dan binlerce ışık yılı mesafede yer alıyor.

Der Spiegel’de yer alan bir ifade, henüz adı konmayan gezegen hakkında şu yorumu içeriyor:

“İsimsiz gezegenin Dünya benzeri olduğu ve Proxima Centauri’nin yörüngesinde, yüzeyinde sıvı su bulunmasına imkan verecek bir mesafede bulunduğu düşünülüyor… Bilim insanları bugüne kadar bize bu kadar yakın ikinci bir Dünya keşfetmemişti.”

Avrupalı araştırmacılar, Proxima Centauri yörüngesinde gezinen ikinci Dünya’nın ESO’ya bağlı La Silla Gözlemevi teleskopları tarafından keşfedildiğini belirtti. Tesadüfen, aynı gözlemevi 2012’de Alpha Centauri Bb adlı dış gezegenin de keşfini açıklamış ve söz konusu gök cismi Dünya’ya yakın en dış gezegen olarak ilan edilmişti. Ancak sonradan yapılan analizler, HARPS (High Accuracy Radial Velocity Planet Searcher) bilim aracıyla keşfedilen Alpha Centauri Bb’nin yaşam barındırmak için fazla sıcak olduğunu ortaya çıkarmıştı.

https://youtu.be/j3x4iQBvd8E

Ne zaman resmileşecek?

En son keşifte şaşırtıcı olan, ilk kez sadece Der Spiegel tarafından duyurulan keşfi yapan ekipten birisinin isimsiz olarak bilgi vermesi. Bunu kendisi mi istedi veya neden böyle olması gerekti bilinmez, ismi belli olmayan kişi La Silla’daki ekipte yer aldığını, keşfin gerçek ve kapsamlı bir çalışmanın sonucu olduğunu öne sürdü.

Söz konusu kişi, “Küçük kozmik cisimleri tespit etmek zor bir iş… Ölçümlerde teknik olarak uygulanabilir limitleri kullandık” ifadesini kullandı.

Neden bir basın bülteni ile takip edilen resmi bir açıklama yapılmadığı sorusuna gelince, Der Spiegel gerekli duyurunun Ağustos içinde yapılacağını belirtti. Öte yandan, konu hakkında yorum talepleri üzerine AFP haber ajansına konuşan ESO sözcüsü Richard Hook, Proxima Centauri sisteminde bir dış gezegen keşfedildiği iddasını reddetti ve ‘yorum yapmayacaklarını’ belirtti.

Bu noktada şüpheler, ESO içinde bir sızıntı olup olmadığına yöneliyor…

Alpha Centauri A ve B. [ESO]
Alpha Centauri A ve B. [ESO]

Yıldızlararası ilk yolculuk Proxima Centauri’ye mi?

Der Spiegel ile duyurulan Dünya benzeri gezegen açıklaması, Rus milyarder Yuri Milner ile Stephen Hawking’in kurduğu Breakthrough Initiative içinde yer alan Project Starshot üyelerini de heyecanlandırdı.

Yıldızlararası ilk yolculuğu gerçekleştirmeyi kapsayan proje, ışık hızının yüzde 20’sine ulaşacak bir uzay aracı inşa etmeyi amaçlıyor. Eğer gerçek olursa, Starshot Dünya ile Alpha Centauri arasındaki mesafeyi sadece 20 yılda tamamlayabilir. Öte yandan, Proxima Centauri yörüngesinde Dünya benzeri bir gezegen olduğu tespit edilirse, rotanın az daha kısacalağı şüphesiz.

Prject Starshot. [Breakthrought Initiatives.org]
Prject Starshot. [Breakthrought Initiatives.org]
Starshot ekibinde yer alan Profesör Philip Lubin, olası keşif hakkında Universe Today’e şu ifadeyi kullandı:

“Proxima Centauri’de bir gezegen bulunması çok heyecan verici. Bu keşif yakınımızdaki yıldız sistemlerini ziyaret etme mecburiyetini daha da artıracak çünkü Alpha Centauri de dahil olmak üzere birçok yakın yıldız sisteminde gezegenler olduğunu biliyoruz.”

Bu noktadan sonra ESO’nun nasıl bir açıklama yapacağı merak konusu. Birçokları ‘iddiaların reddedilmesini’ üstü kapalı bir onay olarak kabul ederken, California Üniversitesi’nde akademisyen olan ve NASA’nın DEEP-IN programına danışmanlık yapan Lubin gibi akademisyenlerin yorumları beklentileri daha da güçlendiriyor.

Şahsen, isimsiz kaynak kimdir en çok onu merak ediyorum.