Radara yakalanmayan Dodge Challenger

0
4393
challenger x1 01
challenger x1 01

ABD Hava Kuvvetleri, beklendiğinin aksine sadece gökyüzüyle ilgili teknolojilerle uğraşmıyor. Dodge Vapor projesinin sunduğu en yeni otomobil, karada giden bir savaş uçağını andırıyor.

Kara Şimşek’i akıllara getiren otomobil, Dodge Vapor serisinin en son modeli Challenger. Otomobilin en büyük özelliği, ileri askeri teknolojilere sahip olması. Mühendisler, Dodge Challenger’ı görünmez kılmak için F-117 Nighthawk savaş uçağında kullanılan kaplamaya benzer olarak, ‘radar emen’ boya kullanmış. Aracın görünmezliğini artırmak için tekerlere karbon fiber kaplama eklenmiş.

Aracın iç aksesuarı Hava Kuvvetleri’nin önceden aynı projede modifiye ettiği Mustang X-1 ile neredeyse aynı. Yukarı açılan kapılara sahip otomobilde X-1’e kıyasla bir değil iki koltuk var. Direksiyon yerine lövye, şanzıman yerine de gaz kolu bulunuyor.

İç aksesuarı tamamlayan donanımlar, GPS, internet, navigasyon ve termal görüşü gösteren üç LCD ekran. Haliyle far kullanmayan Challenger, karanlıkta gece görüş özelliğiyle yol alıyor ve bir yarasa kadar görünmez oluyor.

Amaç?

ABD Hava Kuvvetleri böyle bir projeyi neden yıllardır kamuoyuna açık gerçekleştiriyor derseniz, sebebi gençlerin ilgisini çekmek. 10 yılı aşkın bir süredir Gamification (oyunlaştırma) yöntemiyle binlerce asker kazanan ABD Ordusu, kurduğu özel garajla genç mühendisleri cezbetmeyi planlıyor.

Galpin Auto Sports’un geliştirilmesinde önemli katkıda bulunduğu aracın nasıl yapıldığına ait ek bilgi ve detaylı videolara bakmak isterseniz, TIKLAYIN.