Rus ordusunu taşıyacak süpersonik uçak

6014
0

Rusya dünyanın herhangi bir noktasına anında operasyon düzenlenmesini sağlayacak süpersonik uçak filosu üzerinde çalışıyor. Saatte 2000 kilometre hızla uçması planlanan dev uçak, filo halinde 400 tank ve askeri 7 saatte dünyadaki her yere taşıyabilecek.

Vladimir Putin, kendisini dünyayı ele geçirmek isteyecek kadar çılgın kabul edenleri haklı çıkaracak bir malzeme sunmuş durumda: Devasa süpersonik kargo uçağı PAK TA. Kafada canlandırması biraz zor olsa da, Rus mühendisler PAK TA üzerindeki çalışmalara çoktan başlamış durumda.

RT’de yer alan bilgiye göre saatte 2000 bin kilometre hıza ulaşabilecek PAK TA, 200 ton taşıma yükü kaldırabilecek. 7000 bin km menzile sahip olacak sesten hızlı kargo uçağı, Rusya’nın en yeni savaş tankı T-14 Armata ve tank savar Sprut-SD gibi zırhlılarını birkaç saat içinde operasyon bölgesine taşıyacak. Rusya’nın amacı, 2024’e kadar göreve hazır 80 PAK TA uçağını tamamlamak.

[Aleksey Komarov]
[Aleksey Komarov]
80 tane PAK TA, 400 Armata tankı ile 900 hafif zırhlının tek seferde taşınabilmesi anlamına geliyor. Rusya 2024’e kadar 400 Armata’ya sahip olur mu bilinmez ama 80 uçağın on binlerce asker taşıyabileceğini söylemek zor değil.

RT ve diğer kaynaklara sızan bilgi ise Rus Expert Online sitesine konuşan bir askeri yetkiliden geliyor. Adı açıklanmayan yetkili, PAK TA hakkındaki bilgileri kapalı kapılar ardında düzenlenen bir askeri toplantıdan sızdırdığını iddia ediyor.

‘Belki 2030’

RT, PAK TA projesinde ilk olarak saatte 900 km hızla giden, 4,500 km menzilli uçakların düşünüldüğünü belirtti. Farklı boyutlardaki kargo uçakları 80 ila 200 ton taşıma yükü kapasitesine sahip olacaktı.

Yeni uçakların 250 ton taşıyabilen Antonov An-225 Mriya ile yine Sovyet döneminden kalan 80 ton taşıma yükü kapasiteki Il-106 kargo uçağını temel almaları fikri de çöpe atıldı.

T-14 Armata. [Ekran görüntüsü/YouTube]
T-14 Armata. [Ekran görüntüsü/YouTube]
Russian Aviation sitesindeki bilgiye göre, PAK TA projesini gerçekleştiren şirket Sovyetler Birliği zamanından bu yana faaliyet gösteren Ilyushin. Firmanın CEO’su Viktor Livanov’un, ‘PAK TA’yı ancak 2030’da hayata geçirebilecekleri bir proje olarak tanımladığı’ öne sürülüyor. Livanov’un ayrıca, ‘proje hakkındaki birçok detayın Rusya Savunma Bakanlığı’nın da dahil olduğu müşterilerle yapılacak görüşmelerin ardından belirleneceğini’ söylediği ifade ediliyor.

Rusya, 247 ton taşıyabilen Antonov An-225 uçağına kıyasla daha az taşıma yükü kapasitesi olacak PAK TA’nın en az iki kat hızlı gitmesini istiyor. Gizmag’e göre, Rus ekonomisinin en iyi zamanında olmadığı şu günlerde böyle bir proje ortaya atmak propaganda amacı taşıyor olabilir. 80 süper kargo uçağıyla koalisyon güçlerinin Irak ve Afganistan’da düzenlediği tarzda operasyonlara kalkışmak, Moskova için inanılmaz bir maliyet getirebilir.

Rusya’yı bir 10 yıl daha yönetmesine kesin gözüyle bakılan Putin’in PAK TA projesi hakkında ne düşündüğünün birkaç yıl içinde anlayacağız.

Previous article‘Kafa nakli’ için ilk gönüllü bulundu
Next articleMars’ta sıvı su tespit edildi
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.