Pazartesi, Haziran 24, 2024
More

  Saatte 27 bin kilometrede aurora görüntüsü

  Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bir yıllık görev gerçekleştiren astronot Scott Kelly, Kuzey Işıkları’n ait en iyi 10 saniyeyi görüntüledi.

  Dijital çağın gelişiyle sosyal medya kampanyaları patlama yapan ve her bir hesabı en az yüz binler tarafından takip edilen NASA, eminim yeni nesilleri astronomiye yöneltmek konusunda en başarılı kurum konumunda.

  Rus kozmonot Mikhail Kornienko ile Mart ayında bir yıllık göreve başlayan astronot Scott Kelly ise Twitter ve Instagram kullanıcılarının takip etmesini düşündüğüm isimler arasında. Her hafta Dünya’ya ait birçok fotoğraf paylaşan Kelly’nin en büyük merakı ise Kuzey Işıkları; yani Aurora Borealis.

  Kelly, 16 Ağustos’ta Twitter üzerinden paylaştığı videoda, Kuzey Işıklarını’nın 10 saniyelik büyüleyici görüntüsünü sundu. Dünya’nın etrafında saniyede 27 bin kilometre ile turlayan UUİ’den görülen Kuzey Işıkları, bir nevi time-lapse (hızlandırılmış çekim) görüntüsü oluşturdu.

  Uzayda HoloLens dönemi başlayacak

  Kelly ve Kornienko 342 gün sürecek görevlerinde, Mars yolculuğu gibi uzun görevlerin insan bedeni üzerindeki etkilerini inceliyor. NASA’nın özel-uzay havacılık firmaları, teknoloji devleri ve kitle kaynak kampanyaları ile büyük hız kattığı çalışmaları 2017-2018’de her günümüzün astronomiyle geçeceği günler getirebilir.

  Yakın gelecekte özel HoloLens gözlükleri ve akıllı saatler kullanmaya başlayacak UUİ mürettebatı, uzay taksileriyle yörünge ve yer arası seyahat edecek. JWST ise HST fotoğraflarını 10 kat büyütecek görüntülerle ağzımızı açık bırakacak. Kısaca, Kelly’nin 10 saniyelik görüntüsünün tadını hazır vakit varken çıkarmak lazım. Gelecekte tanık olacaklarımızın yanında ufak bir kesit olarak kalma ihtimali yüksek.

  Kelly, en son Aurora görüntüsünü Temmuz ayında, Rus uzay kargo aracı Progress’in gelişiyle çekmişti.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler