Salı, Haziran 25, 2024
More

  ‘Şafak Tanrısı’ iyonesfere gönderilmek için hazır

  Yakıt ve materyal tasarrufunun yanı sıra uzay çöplüğü derdiyle baş etmek için geliştirilen yeni nesil minyatür uydular, iletişimden gözleme ve uzay keşfine kadar her türlü derin uzay görevinde kullanılmak üzere yoğun bir Ar-Ge sürecinden geçiyor.

  NASA’nın geçtiğimiz hafta laboratuvar testlerini tamamladığı ve aşırı titreşim, aşırı yüksek ve düşük sıcaklık ile manyetik alan dayanıklılığı onaylanan Dellingr CubeSat, bir sonraki adımda iyonesfere ateşlenecek.

  Dellingr Proje Müdürü Chuck Clagett, uydunun mıknatısölçer taşıyan antenini gösteriyor. [NASA's Goddard Space Flight Center/Bill Hrybyk]
  Dellingr Proje Müdürü Chuck Clagett, uydunun mıknatısölçer taşıyan antenini gösteriyor. [NASA’s Goddard Space Flight Center/Bill Hrybyk]
  A‍dını Nordik mitolojisindeki şafak tanrısından alan Dellingr, Dünya atmosferinin yoğun yüklü parçacık içeren dış katmanını temsil eden iyonesferde güneş kaynaklı radyasyon ve manytosfer parçacık yapışını gözlemleyecek.

  Dünya’nın manyetik çevresini temsil eden manyetosferde toplanan parçacıklar, bazen alt katmanlarda birikiyor. Mısır gevreği kutusu büyüklüğündeki Dellingr, iyonosfer ve çevresindeki parçacıkları analiz etmek için üç bilimsel donanım taşıyacak. Minyatür bir spektrometre ve iki manyetosfer sistemi, Dellingr’ın dış atmosfere ait kimyasal ve elektromanyetik profilini çıkarmasını sağlayacak.

  Gelecek minyatür uyduların

  Dış atmosferde olup bitenlerin analizi, Dünya-Güneş etkileşimi sonucu uzay meteorolojisi ve uyduları etkileyen şartların daha iyi anlaşılmasını sağlayacak.

  Minyatür uydular, NASA dahil küresel uzay ajansları için gezegen bilimi, Dünya gözlemleri ve lazer iletişim ile uydular arası iletişim gibi yeni nesil uydu teknolojilerinin geliştirilmesinde kritik rol oynuyor. minyatür uydular, ekonomik avantajları sayesinde Ar-Ge süreçlerinin çok daha hızlı ve esnek olmasına da izin veriyor.

  ESA, kısa süre önce Zürih Üniversitesi’nde minyatür uydular için yeni nesil elektrikli motor geliştirildiğini duyurmuştu. Asteroit madenciliği ve Ay keşfi için de 2020’li yıllarda minyatür ve küçük boyutlu uydular ön plana çıkacak.

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler