Samsung Galaxy S8: Yeni ne var?

Samsung Galaxy S8, tasarım ve donanım özellkleriyle Note 7 kabusunu gömecek gibi.

0
2725
samsung galaxy s8 digitalx
samsung galaxy s8 digitalx

Samsung Galaxy S8, Samsung’un mobildeki sıkıntılı süreci yaşasa da 2016 yılı içerisinde piyasaya sürülen Galaxy S7 ve ailesinden Galaxy S7 edge modelleri, beklenen ortalamaları yakaladı ancak Note serisinin son modeli Note 7 açısından pek hoş durumlar yaşanmadı. Bilindik yanma, kavrulma meseleleri firmanın başına finans ve vizyon açısından çok problem açtı. Üstlelik bu yaşanan problemler, Galaxy Note serisinin sonlandırılması bile şu sıralar ihtimaller dahilinde. Bu teorinin mantıklı kısımı, Samsung’un artık Galaxy S serisinin üzerine gideceği, Note serisinin özellikleriyle S serisinin özelliklerini harmanlayacağı tezi kuvvetli bu günlerde. Zaten firma son dönemlerde On modelleri ve A serisiyle alternatif modeller konusunda başarı yakalamaya başladı.

‘Edge tasarım yerine çerçevesiz tasarım olabilir’

Galaxy S8 modelinde değişikliğe uğrayacak olan detaylardan biri ve en çok beklenti toplayanı tasarım, şüphesiz. Bilindiği kadarıyla Galaxy Note 7 modelinin tasarımı, batarya silüetine uyum sağlayamadı ve kasanın darlığı, bataryanın sıkışmasına neden oldu ve sonucunda malum olaylar ortaya çıktı. Bu noktadan yola çıktığımızda, Galaxy S8’in ‘edge’ tasarımında değişik bekleniyor. Tasarım açısından, Xiaomi’nin Mix modelinde uyguladığı gibi  ‘çerçevesiz’ bir telefon silüeti öne çıkabilir, Samsung bu dönem içerisinde telefonlarındaki ‘edge’ tasarımından vazgeçebilir. Son dönemlerde çerçevesiz tasarıma sahil telefonların gerçekten popülerleştiği de düşünüldüğünde ve akıllı telefon sektöründe değişikliklerin hızlanması nedeniyle tasarım ve silüet değişikliği olabilir.

Tasarımdan bahsetmişken jakların değişikliği gidildiği de bir gerçek. iPhone 7’lerde uygulanan bu değişikliğin Galaxy S8’de de uygulanacağı bazı siteler tarafından iddia edildi ancak bu değişiklik açısından biraz geç kalındı gibi. Telefonların test aşaması açısından düşündüğümüzde, Galaxy S8’lerin prototiplerinin üretilmesi ve testlerinin yapılması, iPhone 7 tanıtımından daha önce bir zaman diliminde olmalı. Yani, Galaxy serilerinin böyle bir değişikliğe uğraması için henüz erken. Bunun uygulanması için bile bütün sürecin baştan yürütülmesi gerekecektir, bu da cihazın tanımını geciktirebilir.

RAM ve işlemci kaydadeğer

RAM konusu çok önemli. Özellikle yeni modelin, eski modele nazaran pazarlama olarak daha üst nesile geçebilmesi adına üreticiler rakamlarda büyük değişikliğe gidiyorlar. Aslnda Note 5’ten Note 7’ye geçilmesinin pazarlama açısından detayları var. Note 7 ile birlikte Note 5’ler pazarlama açısından 2 nesil daha eski hale geldi. Galaxy S8’de kesin denmese de 6GB RAM belleğinin konuşulması çok abartı ve mantıksız bir iş değil. Buna ek olarak donanım konusunda Snapdragon ile yapılan anlaşmalar donanım konusunda yeniliklere gebe.

Samsung Galaxy’ler söz konusu olduğunda bazı modeller, Exynos ve Snapdragon varyasyonlarıyla satışa sunuldu. Bazı ülkeler Exynos, bazı ülkeler Snapdragon işlemcili modelleri sattı ve bu pek beğeni toplayan bir durum değil. Haliyle sadece Exynos olması ve bu Exynos’ların Qualcomm ortaklığı ile geliştirilmiş olma ihtimali, cihazın donanımını iyi kılacaktır.

Artık MWC değil

Samsung, Galaxy S serilerini genel olarak MWC fuarlarında tanıttı ancak bu sefer kendi lansmanlarında tanıtma ihtimali daha yüksek. İlk bilgiler 26 Şubat’ı gösterirken, MWC’den (27 Şubat’ta başlayacak) bir ay önce tanıtılma ihtimali çok yüksek.

Yapay zeka

Son olarak, Galaxy S8’de, Samsung’un hazırladığı bir yapay zeka destekli kişisel asistan barındıracağı şimdiden kesinlik kazandı. Bugün CES 2017’de bahsedildi ve Tizen’lerde de çalışması da bekleniyor.

Toparlayacak olursak, Galaxy S8 modelinde Note serilerini aratmayacak bir kalem teknolojisi, 6GB RAM ve yeni bir tasarım-silüet anlayışı, ayrıca yeni TouchWiz çerçevesinde kişisel asistan, Samsung Galaxy S8’in fiziksel özelliklerinin arasında. Tanıtım tarihi de MWC’den önce olabilir.

Fotoğraf kaynağı: Flickr