Samsung Galaxy X isimli katlanabilir tableti geliyor

Samsung Galaxy X isimli katlanılabilir mobil cihazı tablet formunda 3. Çeyrekte duyurulabilir.

0
2792
smsasung katlanabilir dijitalx
smsasung katlanabilir dijitalx

Samsung, geçtiğimiz yılki MWC fuarında, katlanabilir ekranlarını tanıtmıştı. Aynı zamanda LG de kendi üslubunca geliştirdiği katlanabilir ekran teknolojilerini yine aynı fuarda tanıtıyordu. Böylesi bir ekran teknolojisinin arızasına, bozulmasına bir kullanıcı olarak ‘katlanmak’ zor olabilir ancak, evet katlanabilir ekranlar artık kesinlikle geliyor.

Son 5-6 yılımız zaten katlanabilir ekranların prototiplerini görmekle geçti, ilk hazır prototipleri ise geçtiğimiz yıl sunuldu.  Bir akıllı telefonun veya bir tabletin geliştirilme süreci aşağı yukarı 4 ile 6 yıl arasındadır, dolayısıyla geçmişte sunulan görsellerin kasıtlı bir PR çalışması olduğunu düşünüyoruz.

Galaxy X’in tablet olma ihtimali daha yüksek

Samsung’un bu yeni cihazı Galaxy X ismiyle duyuruldu ve şu sıralar ‘akıllı telefon’ olarak adlandırılsa da aslında bir tablet modeli olma ihtimali daha yüksek. Ek bilgi olarak Samsung’un BlackBerry ile tablet konusunda bir anlaşmaları var ve iPad Pro segmentinden bir ürün olarak kabul edilebilecek bir cihaz olma ihtimali ağır basıyor. Henüz ne olarak piyasaya sürüleceği bilinmese de, popülerliği nedeniyle ‘akıllı telefon’ olarak sitelerde bahsi geçiyor. Bir gazeteyi, kitabı andırdığı için de bir e-kitap olarak da piyasaya sürülebilir.

Silüet, tasarım ve donanım handikapları bulunuyor

Yeni Galaxy’nin ekran boyutu pek akıllı telefon vizyonu vermiyor aslında. 7″ büyüklüğünde bir ekranı var. Buna karşın detaylarında bazı eksiklikler bulunuyor. Özellikle silüetinde ve tasarımındaki problemler, mevcut tasarım prensipleriyle epey zıt düşen parametreler. Kıvrımların, eğimlerin, kavislerin, detaylı silüetlerin aslında cihazın iç donanımlarını ne kadar etkilediğini Galaxy Note 7’de gördük.

Bu katlanabilir Galaxy X’in 3. Çeyrekte duyurulacağı söyleniyor. Üstelik 100,000 adet üretime de hazır gibi görünüyorlar.