Salı, Haziran 25, 2024
More

  Samuray ustası robotik kol

  Japon bilim insanları, samuray ustalarını birebir taklit edebilen robotik kol geliştirdi. Ustasının yanında marifetlerini sergileyen robotun videosu Samurai 7’yi akıllara getirmiyor değil.

  Yedi Samuray adlı 1954 yapımı mükemmel filmden esinlenen Samurai 7 animesi de bir o kadar başarılı bir çalışmaydı. Animede dikkat çeken bir fark, yer aldığı zaman dolayısıyla mekanik samuray ve savaşçıların da bulunmasıydı.

  Japon bilim insanlarının geliştirdiği samuray ustası robotik kol, süper yetenek isteyecek bir dövüş sanatında bile robotların gelecekte uzmanlaşabileceğini gösteriyor.

  Yaskawa Bushido Project adını taşıyan robotik kol, aslında ağır sanayide kullanılmak için geliştirilen bir donanım. Ancak eline makine parçası yerine samuray kılıcı tutuşturulduğunda, ünlü Japon kılıç ustası Isao Machii’ye bile meydan okuyabiliyor.

  Machii, geçmişte yapılan gösterilerde ‘kendisine atılan kızarmış bir karidesi saatte 130 kilometre hızla dilimleyebilen’ bir isim. Buna rağmen, robotik kola karşı üstün geldiğini söylemek zor.

  Astronotlar uyurken çalışıyor

  Canadarm2. [Wikipedia]
  Canadarm2. [Wikipedia]
  Tek ünlü robotik kol ise tabii ki Yaskawa değil. En uzun süreden beri kullanılan ve en büyük olanı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (UUİ) bakım ve uzay görevleri için kullanılan Kanada üretimi Canadarm2. Mobil Hizmet Sistemi (MSS) olarak da bilinen dev robotik kol, astronotlar uyurken Dünya’dan kotrol edilerek çeşitli görevler yapıyor, uzay yürüyüşlerinde astronotlara destek veriyor.

  Masa tenisi oyuncusu Timo Boll’u geçtiğimiz yıl yenen robotik kolun yanı sıra, bulaşıklara bir çizik bile vermeden bulaşık makinesine kaldıran robotik kol bile geliştirildi.

  Tek bir kolun yapabildikleri buysa, bir de tam vücut halini aldıkları zaman ne olacağını düşünün…

  EN COK OKUNANLAR

  İlgili Makaleler