Satın aldıkları ıstakozları denize bıraktılar

0
3080
monkss
monkss

Doğu Kanada bölgesindeki Prince Edward adasında yaşayan bir grup Budist rahip, barındırdığı canlıların yüzde 80’i insanlık nedeniyle tükenme noktasına gelen okyanuslara birkaç ıstakozu geri kazandırdı.

Great Enlightenment Buddhist Institute Society adlı topluluğa üye rahipler, çok sayıda balıkçıyı dolaşarak kasalar dolusu (272 kg) ıstakozu satın aldı. Rahipler, haşlanarak sofralara konmayı bekleyen ıstakozları teker teker denize bıraktı.

CBS News’a konuşan rahiplerden biri, ‘davranışlarının insanların diyetlerini eleştirmekle değil, merhametle bağlantılı olduğunu’ söyledi.

Rahip, “Bu eylemi tüm insanların vejeteryan olması gerektiği mesajını vermek için yapmadık… Amacımız insanların diğer canlılara yönelik merhametini güçlendirmek. Bu canlılar sadece ıstakoz olmak zorunda değil. Sinek veya solucan bile olabilir” ifadesini kullandı.

Rahipler, sürücülerin trafikte çok hızlı gitmemesi ve yoldan geçen hayvanları ezmemeye dikkat etmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi.

Projelerinin Prince Edward adasındaki insanlar tarafından desteklendiğini belirten rahipler, ıstakozların hemen yakalanmayacakları bir yerde bırakılması konusunda balıkçıların kendilerine yardımcı olduğunu belirtti.

Rahiplerin son sözü ders niteliğinde:

“Eğer sevdiğiniz biri aynı durumda olsa sizden ne yapmanızı isterlerdi? Onlara yardım eli uzatmanızı ve tekrar rahatta olacakları bir yere eriştirmenizi isterlerdi. Eğer herkes bunu yapabilirse, Dünya daha güzel ve uyumlu bir yer olacak.”