Sıkıldıkça şirket kuran adam: Elon Musk

0
3769
elon musk boring firma görseli
elon musk boring firma görseli

Tesla Motors ve SpaceX projesinin CEO’su Elon Musk, yine bir şeyleri radikal bir şekilde değiştirmeye çalışıyor. Önce “trollüyor mu acaba?” diye düşündük ancak epey ciddi bu konuda. Bunu elindeki tecrübeleriyle düşünecek olursak, garip bir şeyler bizleri bekliyor demektir.

Tesla’nın yeşilciliği, SpaceX’in fütüristliği, OpenAI’den kazanılan yapay zeka tecrübeleri, bu sefer ulaşım yolu tasarımlarına yansıyacak gibi. Attığı tweet’lere bakılırsa tam anlamıyla yeri kazıyarak sadece ulusal bir taşımacılık olayının içerisine değil, uluslararası seviyede bir taşımacılık olayına giriyor. Yani tünellerle tüm dünya yollarının birbirine bağlanması gibi bir proje.  Bu arada firmanın adını ciddi ciddi “The Boring Company” koyacaklar. Üstelik Twitter’daki kimlik bilgilerine Tesla ve SpaceX’in yanısıra  Tunnels isimini de ekledi.

‘Biyolojik silah kalkanı’ 2018’de hazır

Aslında “ yer altı tünelleriyle ulaşım yolu” dendiğinde sıradan bir proje ancak projenin ilginç detaylarından bir tanesi;  sadece asfalt, beton ve havalandırmalarla sınırlı olmayan, yapay zekaya dayalı teknolojilerin, trafiği yönettiği ve IoT’nin “olmuş halinin” çalıştığı bir tünel projesi olarak tasarlanacak.  Onaylanmış bir bilgi değil ancak Elon Musk’ın daha önce Tesla Motors bünyesinde test ettiği “olası felaketler durumu” ile ilgili geliştirdiği teknolojilerin de bu tünelde olabileceği söyleniyor.

Daha önce bazı Tesla Model S modellerinde ve Tesla Model X modellerinde, ülkelere yapılabilecek herhangi bir biyolojik saldırı sonrasında içeriye biyolojik atıkların sızdırılmasını önleyecek teknolojiler ve aynı zamanda bu silahlardan kaynaklanan hava kirliliğini önleyen bir teknoloji test ediliyordu.  Tesla Motors’un ilk SUV’sini tanttığı toplantıda bu teknolojiden bahseden Elon Musk,  bu teknolojinin tam anlamıyla 2018’de hazır olacağını kaydetmişti.

Elbette kazı sektöründe mimarlıktan teknolojiye kadar birçok sektörün harmanlandığını gördük ancak bir teknoloji firmasının CEO’luğunu yapan bir kişinin elinden böylesi bir firma ilk kez ortaya çıkacak sanırım. Haliyle yapay zekayla, teknolojiyle üretilen bir yer altı tünellerini gerçekten merak ediyor insan.